Gazeta Wielicka- wiadomości z powiatu wielickiego

Zdrowo jem, więcej wiem

Realizacja programu ?Zdrowo jem, więcej wiem? została zainaugurowana przez ?Witaminowe Łasuchy? z klasy IG podczas ślubowania i pasowania na ucznia.

Na poczęstunku dominowały pyszne i kolorowe owoce. Większość dzieci próbowała pyszności przygotowanych przez rodziców. Jednak w grupie nie zabrakło kilku osób, które na widok owoców grymasiły. To był dopiero początek naszych działań. W czasie kolejnych zajęć dzieci dowiadywały się, jakie znaczenie dla każdego człowieka ma codzienne spożywanie owoców i warzyw. Większość uczniów nie zdawała sobie sprawy, że witaminy zawarte w warzywach i owocach wpływają korzystnie na organizm człowieka i są niezastąpione w codziennej diecie. Znaczna część dzieci uczęszcza na dodatkowe zajęcia karate, piłki nożnej, tańca i z przejęciem wsłuchiwała się opowieści o zdrowym organizmie, który funkcjonuje prawidłowo tylko wtedy, gdy oprócz ruchu dostarczamy mu posiłki bogate w witaminy.

Następnie poznaliśmy grupy kolorystyczne warzyw i owoców i zawarte w nich witaminy. Dzieci uczestniczyły w konkursie smaku ?Czy wiesz, co jesz?? oraz w konkursie dotyku ?Czy wiesz, co to jest??. Zabawa była doskonała. Zaangażowanie dzieci było widoczne przez cały czas trwania konkursu. Zajęcia poszerzające wiedzę uczniów o prawidłowych nawykach żywieniowych były przeplatane zabawami i śpiewaniem piosenek.

Podsumowaniem różnorodnych zajęć było wykonanie plakatów i wypełnienie karty pracy ?Smacznie ? zdrowo ? kolorowo?. Kolejne dni nauki w klasie pierwszej pokazywały, iż dzieci same przypominają i domagają się zajęć, których tematem są warzywa i owoce. Forma zajęć oparta na doświadczaniu okazała się doskonała.

Po zdobyciu podstawowych informacji na temat zdrowego odżywiania ?Witaminowe Łasuchy? z zapałem przystąpiły do konkursu. Zadanie polegało na układaniu rymowanych zagadek o owocach i warzywach. Nie było łatwo, ale dzieci wykonały zadanie doskonale.

Pracę rozpoczęliśmy od ćwiczeń i zabaw w rymowane słówka. Gdy dzieci były gotowe do konkursu, przystąpiliśmy do wymyślania zagadek. To był czas ?burzy mózgów?, radości tworzenia, śmiechu i dumy z efektu końcowego. W grupie ?Witaminowych Łasuchów? większość dzieci to 6-latki, więc niektóre osoby wymagały pomocy przy pisaniu.

Po złożeniu Księgi Zagadek Owocowo-Warzywnych w całość przekazaliśmy ją pozostałym klasom pierwszym, których w naszej szkole jest jeszcze osiem. Dzieci najpierw rozwiązywały zagadki czytane przez nauczyciela, a później podziwiały szatę graficzną naszej księgi. Na uwagę zasługuje także jej popularność na zajęciach korekcyjno ? kompensacyjnych, gdzie nauczyciel korzysta z rymowanych zagadek i pobudza uczniów do myślenia.

Jest tak, jak zakładaliśmy na początku, nasza Księga Zagadek Owocowo- Warzywnych bawi i uczy. Kolejny konkurs dotyczył gier na świeżym powietrzu.

Podczas zajęć ruchowych na podwórku dzieci uczestniczyły w zabawie, ciesząc się pięknem jesiennych dni.

Oprócz wymyślania rymowanych zagadek i zabaw na świeżym powietrzu ?Witaminowe Łasuchy? wykonały plakaty informujące kolegów i koleżanki z całej szkoły o tym, jak ważne dla człowieka jest właściwe odżywianie. Pierwszy plakat przedstawiał kontury człowieka, jego części i zapotrzebowanie na witaminy. Widoczne dla oglądających były również ilustracje i treści o tym, jakie witaminy zawierają poszczególne owoce i warzywa. Z kolei drugi plakat zawierał pięć grup kolorystycznych warzyw i owoców i ich wpływ na nasze zdrowie. Plakaty umieściliśmy na korytarzu przy naszej sali. Mogliśmy obserwować duże zainteresowanie naszymi plakatami i byliśmy zadowoleni z takiej promocji zdrowia w naszej szkole.

Ewa Głuc
nauczyciel edukacji wczesnoszkolnej
wychowawca kl. IG

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Bądź na bieżąco!

Obserwuj nas w mediach społecznościowych i bądź na bieżąco!