Gazeta Wielicka - Najnowsze wiadomości z Wieliczki, Niepołomic, Gdowa, Kłaja i Biskupic

Kto wygra w sejmikach?

Według najnowszego sondażu IBRiS PiS ma szansę rządzić w siedmiu województwach, a Koalicja Obywatelska, czyli PO i Nowoczesna ? w 6 (w trzech szanse są wyrównane). Z badania wynika, że Zjednoczona Prawica wygra wybory w 12 sejmikach wojewódzkich, a PO z Nowoczesną ? w 4.

IBRiS upublicznił wyniki swego sondażu podczas Forum Ekonomicznego w Krynicy. Z badania wynika, że wybory do sejmików wojewódzkich wygra Zjednoczona Prawica (36 proc.). Koalicja Obywatelska (PO i Nowoczesna) ma w nich otrzymać 23 proc. głosów, PSL – 13 proc., SLD – 7 proc., ruch Kukiz’15 – 7 proc., komitety regionalne i bezpartyjne ? 5 proc., Partia Razem ? 3 proc., Wolność ? 2,4 proc.

– Szacujemy, że PiS samodzielnie lub z udziałem innych ugrupowań, w tym przypadku może być to ugrupowanie Kukiz’15, ma szansę rządzić w siedmiu województwach, Koalicja Obywatelska plus ewentualni koalicjanci w sześciu województwach, a 3 (od red. opolskie, dolnośląskie i warmińsko-mazurskie) – są nierozstrzygnięte ? powiedział prezes IBRiS, Marcin Duma.

Duma mówił również, że zgodnie z sondażem Zjednoczona Prawica wygrałaby wybory do sejmików w 12 województwach, a Koalicja Obywatelska tylko w czterech (pomorskim, lubuskim, dolnośląskim i opolskim).

W pięciu województwach PiS uzyskałby większość mandatów ? wielkopolskim, mazowieckim, małopolskim, świętokrzyskim, podkarpackim, a w dwóch ? lubelskim i łódzkim ? miałby ją w koalicji z Kukiz?15. Koalicja Obywatelska, by uzyskać większość w pozostałych sejmikach, musiałaby zawierać koalicje z PSL, SLD czy na Śląsku ? także ze Śląską Partią Regionalną.

Źródło: Codzienny Serwis Informacyjny PAP, IBRiS

Dodaj komentarz