Gazeta Wielicka- wiadomości z powiatu wielickiego

Termin zgłoszeń kandydatów na urzędników wyborczych przedłużony

Termin dokonywania zgłoszeń kandydatów na urzędników wyborczych został przedłużony do 6 kwietnia – poinformowała we wtorek Państwowa Komisja Wyborcza.

Poza wydłużeniem terminu dokonywania zgłoszeń PKW ograniczyła liczbę urzędników wyborczych. Uchwałę zmnieniajacą w tej sprawie Komisja przyjęła w poniedziałek. Urzędników ma być ok. 5,2 tys. zamiast 5,9 tys., czyli o ok. 600 mniej niż wstępnie zakładano.

Jak wynika z pierwszej wersji uchwały PKW, datowanej na 19 lutego, w gminach do 20 tys. mieszkańców miało być dwóch urzędników wyborczych. W gminach do 50 tys. mieszkańców miało być ich trzech, a w większych samorządach dodatkowo po jednym urzędniku na każde 50 tys. mieszkańców ? ale nie więcej niż siedmiu.

Po zmianach progi zaczynają się nie od 20 tys. mieszkańców, lecz od 50 tys. Według zapisów aktualnej uchwały urzędników wyborczych powołuje się w liczbie dwóch w gminach do 50 tys. mieszkańców i po jednym na każde kolejne rozpoczęte 50 tys. mieszkańców, lecz nie więcej niż siedmiu.

Uchylono też zapis mówiący, że w miastach będących siedzibą władz samorządu województwa lub siedzibą władz powiatu powoływany jest dodatkowo jeden urzędnik wyborczy.

Bez zmian został natomiast zapis, zgodnie z którym w Warszawie liczba urzędników wyborczych ustalana jest odrębnie dla każdej z dzielnic, a ponadto powołuje się dwóch urzędników wykonujących zadania o charakterze ponaddzielnicowym.

Wcześniej przewodniczący PKW Wojciech Hermeliński kilkukrotnie informował o trudnościach z naborem urzędników wyborczych. ?Tutaj będziemy mieli kłopot. Ustawodawca wprowadził zasadę, że urzędnik wyborczy nie może wykonywać swoich obowiązków w gminie, gdzie jest zatrudniony i podejrzewam, że to jest główny powód, że ludzie się nie chcą zgłaszać? ? ocenił Hermeliński w programie “Sedno sprawy Radia Plus” 7 marca.

Z informacji przekazanych PAP przez Państwową Komisję Wyborczą wynika, że do wtorku wpłynęło ok. 790 zgłoszeń na urzędników wyborczych.

Na wtorek zaplanowano spotkanie przewodniczącego PKW z ministrem spraw wewnętrznych i administracji Joachimem Brudzińskim, którego tematem mieli być m.in. urzędnicy wyborczy.

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Bądź na bieżąco!

Obserwuj nas w mediach społecznościowych i bądź na bieżąco!