Gazeta Wielicka - Najnowsze wiadomości z Wieliczki, Niepołomic, Gdowa, Kłaja i Biskupic

Dwa samoloty krążące nad powiatem wielickim. Znamy przyczynę ich obecności w przestrzeni powietrznej

fot. M. Czerwińska

W czwartek, 23 maja, nad miejscowościami należącymi do powiatu wielickiego odnotowano przelot dwóch samolotów. Przecinały przestrzeń powietrzną wzbudzając zainteresowanie mieszkańców tym bardziej, że nie były to samoloty pasażerskie. Jaka była przyczyna ich obecności?

Obecność samolotów wiązała się z Krzysztofem Radwanem, który pełnił funkcję dyrektora Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie od 1989 do 2020 roku. To właśnie 23 maja br. spoczął na Cmentarzu Rakowickim. Lotnicy przelatując nad Krakowem i okolicznymi miejscowościami, w tym nad powiatem wielickim, chcieli pożegnać wieloletniego dyrektora Muzeum i oddać w ten wyjątkowy sposób hołd jego osobie.

Podczas pracy w lotnictwie Krzysztof Radwan skupiał się na rozwoju przestrzennym, infrastrukturalnym i programowym. Dzięki jego staraniom, placówka stała się jednym z najważniejszych muzeów lotnictwa w Polsce, przyciągającym tysiące zwiedzających z kraju i zagranicy.

Prezydent RP Andrzej Duda uhonorował Krzysztofa Radwana Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. Odznaczenie zostało przyznane za wybitne zasługi dla rozwoju muzealnictwa oraz popularyzowanie historii polskiego lotnictwa.

Podczas uroczystości pogrzebowych wicewojewoda Elżbieta Achinger przekazała odznaczenie na ręce żony zmarłego, oddając w ten sposób hołd jego niezapomnianej pracy i wkładowi w zachowanie dziedzictwa lotniczego.

Dodaj komentarz