Gazeta Wielicka - Najnowsze wiadomości z Wieliczki, Niepołomic, Gdowa, Kłaja i Biskupic

Handel kontraktami futures – na czym polega? Wyjaśniamy!

Jedną z popularnych w ostatnich latach form inwestowania kapitału jest handel tzw. kontraktami futures. Na rozwiązanie to decydują się zarówno doświadczeni, jak i początkujący inwestorzy, którzy chcą spróbować swoich sił na tej płaszczyźnie. Rozpoczynając przygodę z kontraktami futures warto jednak nabyć podstawową wiedzę na ten temat. Podpowiadamy, na co zwrócić szczególną uwagę!

Handel kontraktami futures – na czym polega? 

Inwestorzy co rusz poszukuje skutecznych sposobów na to, aby pomnożyć swój majątek. Zależy im oczywiście przede wszystkim na tym, aby osiągnąć jak najwyższe zysku, a jednocześnie zminimalizować ryzyko utraty pieniędzy. Jak w tym kontekście wyglądają kontrakty futures i o czym trzeba pamiętać przed rozpoczęciem tego typu inwestycji? Przekonajmy się o tym! 

Kontrakty futures – co to takiego?

Pod pojęciem kontraktów futures (rynek futures) należy rozumieć instrumenty pochodne, które polegają na tym, że dwie strony – inwestor oraz broker, zawierają umowę na określony czas. W tym przypadku najczęściej dochodzi do działań spekulacyjnych, polegających na tym, że każda ze stron zakład dany scenariusz na to, w jaki sposób zmieni się wartość poszczególnych aktywów. Mowa tutaj przede wszystkim o akcjach giełdowych, ale też obligacjach, surowcach, walutach, kryptowalutach czy funduszach ETF. Na podstawie danego kontraktu kupujący zobowiązuje się kupić, a sprzedający sprzedać określoną ilość aktywów w narzuconym z góry okresie i po określonej cenie. 

Charakterystyka rynku i kontraktów futures 

Jak więc widzimy, kontrakty terminowe bazują głównie na przewidywaniu tego, jak zmieni się sytuacja na rynku. Jeżeli więc inwestor postawi na złe aktywa, a następnie, na podstawie kontraktu, będzie musiał je nabyć, wówczas zanotuje stratę. Niewątpliwym atutem kontraktów futures jest to, że istnieje tutaj niski próg wejścia oraz bardzo szeroka oferta, która sprawia, że traderzy mają w czym wybierać. Wiele osób zadaje sobie pytanie, czy warto handlować kontraktami futures? Każdy powinien odpowiedzieć sobie na to pytanie we własnym zakresie, ponieważ trzeba wziąć pod uwagę wiele czynników, w tym osobiste preferencje, możliwości, jak i poziom ryzyka. Pamiętajmy bowiem o tym, że każda forma inwestowania umożliwia zysk, ale też wiąże się z groźbą tego, że utraci się pieniądze. 

Jak i gdzie inwestować w kontrakty futures? 

W praktyce rynek futures jest dostępny dla każdej osoby pełnoletniej, która chce skorzystać z możliwości zainwestowania pieniędzy, niezależnie od tego, jaką dokładnie kwotą dysponuje. Najlepiej zarejestrować się na specjalnej platformie tradingowej, np. od Saxo Bank, która daje dostęp do ponad 300 kontraktów futures z 28 giełd na całym świecie. Inwestor ma wówczas możliwość wyboru najlepszej dla siebie opcji, a także śledzenia w czasie rzeczywistym zmian na rynku. Może też w każdej chwili zapoznać się z historią swoich działań, jak i raportami oraz skorzystać ze wsparcia ekspertów. Jest to proste, intuicyjne, ale niezwykle innowacyjne narzędzie, które znacząco ułatwia handlowanie kontraktami futures, ale nie tylko. 

 

Dodaj komentarz