Gazeta Wielicka- wiadomości z powiatu wielickiego

X kwesta na Cmentarzu Komunalnym w Wieliczce

1 listopada 2015 r. na Cmentarzu Komunalnym w Wieliczce odbyła się X kwesta Społecznego Komitetu Ratowania Zabytków Cmentarza Komunalnego w Wieliczce zorganizowana i prowadzona przez Stowarzyszenie “Klub Przyjaciół Wieliczki” celem zebrania funduszy na zapłacenie renowacji dwóch zabytkowych nagrobków: rodziny Mazurkiewiczów z końca XIX w. w kwaterze I i Stanisława Odrowąża Malui z 1911 r. w kwaterze XIV.

Społecznie pracowało  148 osób: 141 kwestarzy i 7 osób obsługujących kwestę.  Kwestowali  członkowie Stowarzyszenia ?Klub Przyjaciół Wieliczki?, Andrzej Gaczoł, były Wojewódzki Konserwator Zabytków, wiceburmistrzowie miasta i gminy Wieliczka: Piotr Krupa, Rafał Ślęczka, pełnomocnik burmistrza do spraw komunalnych Piotr Ptak, przewodniczący Rady Miejskiej Tadeusz Luraniec, uczniowie Powiatowego Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Wieliczce pod opieką nauczycieli historii: Michała Burmera, Dariusza Tańculi, Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Matejki,  uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Wieliczce z nauczycielką Anną Nędzą, harcerze i harcerki z 6 Drużyny Solna ?DeHa? z Hufca ZHP Wieliczka, członkowie Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej, studenci: Aneta Rudy, Tomasz Batko. Podkreślić należy postawę Patryka Wróbla, ucznia Zespołu Szkół Ekonomicznych w Krakowie, który kwestował cały dzień.

Wrzucający pieniądze do puszek otrzymywali od kwestarzy ?Cegiełkę na ratowanie zabytków Cmentarza Komunalnego w Wieliczce? (na niej fotografia figury Matki Bożej  z nagrobka Mazurkiewiczów) opracowaną przez autorkę niniejszego tekstu, organizującą i prowadzącą kwestę.  Wydrukowała ją bezpłatnie w nakładzie 3000 egzemplarzy Firma ?KMK” z Krakowa, za co jej wielkie dzięki.  Zebrano do puszek:  14 362, 13 zł.

Ofiarodawcom, kwestarzom Bóg zapłać. Fundusze wpłacono na konto Społecznego Komitetu Ratowania Zabytków Cmentarza Komunalnego w Wieliczce ( nr konta: 90 861 90006 0010 0200 7852 0004 jest czynne cały rok) w Małopolskim Banku Spółdzielczym.

Prace konserwatorskie przy ww. pomnikach wykonała Firma Konserwacji Zabytków Katarzyny Magrysiewicz-Dobrzańskiej z Krakowa za kwotę 18.500 zł, która zostanie wypłacona z  pieniędzy  zebranych  w czasie IX i X kwesty w  2014 i 2015 r. po odbiorze konserwacji przez  komisję.

Jadwiga Duda
prezes Klubu Przyjaciół Wieliczki

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Bądź na bieżąco!

Obserwuj nas w mediach społecznościowych i bądź na bieżąco!