Gazeta Wielicka - Najnowsze wiadomości z Wieliczki, Niepołomic, Gdowa, Kłaja i Biskupic

X kwesta na Cmentarzu Komunalnym w Wieliczce

1 listopada 2015 r. na Cmentarzu Komunalnym w Wieliczce odbyła się X kwesta Społecznego Komitetu Ratowania Zabytków Cmentarza Komunalnego w Wieliczce zorganizowana i prowadzona przez Stowarzyszenie “Klub Przyjaciół Wieliczki” celem zebrania funduszy na zapłacenie renowacji dwóch zabytkowych nagrobków: rodziny Mazurkiewiczów z końca XIX w. w kwaterze I i Stanisława Odrowąża Malui z 1911 r. w kwaterze XIV.

Społecznie pracowało  148 osób: 141 kwestarzy i 7 osób obsługujących kwestę.  Kwestowali  członkowie Stowarzyszenia ?Klub Przyjaciół Wieliczki?, Andrzej Gaczoł, były Wojewódzki Konserwator Zabytków, wiceburmistrzowie miasta i gminy Wieliczka: Piotr Krupa, Rafał Ślęczka, pełnomocnik burmistrza do spraw komunalnych Piotr Ptak, przewodniczący Rady Miejskiej Tadeusz Luraniec, uczniowie Powiatowego Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Wieliczce pod opieką nauczycieli historii: Michała Burmera, Dariusza Tańculi, Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Matejki,  uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Wieliczce z nauczycielką Anną Nędzą, harcerze i harcerki z 6 Drużyny Solna ?DeHa? z Hufca ZHP Wieliczka, członkowie Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej, studenci: Aneta Rudy, Tomasz Batko. Podkreślić należy postawę Patryka Wróbla, ucznia Zespołu Szkół Ekonomicznych w Krakowie, który kwestował cały dzień.

Wrzucający pieniądze do puszek otrzymywali od kwestarzy ?Cegiełkę na ratowanie zabytków Cmentarza Komunalnego w Wieliczce? (na niej fotografia figury Matki Bożej  z nagrobka Mazurkiewiczów) opracowaną przez autorkę niniejszego tekstu, organizującą i prowadzącą kwestę.  Wydrukowała ją bezpłatnie w nakładzie 3000 egzemplarzy Firma ?KMK” z Krakowa, za co jej wielkie dzięki.  Zebrano do puszek:  14 362, 13 zł.

Ofiarodawcom, kwestarzom Bóg zapłać. Fundusze wpłacono na konto Społecznego Komitetu Ratowania Zabytków Cmentarza Komunalnego w Wieliczce ( nr konta: 90 861 90006 0010 0200 7852 0004 jest czynne cały rok) w Małopolskim Banku Spółdzielczym.

Prace konserwatorskie przy ww. pomnikach wykonała Firma Konserwacji Zabytków Katarzyny Magrysiewicz-Dobrzańskiej z Krakowa za kwotę 18.500 zł, która zostanie wypłacona z  pieniędzy  zebranych  w czasie IX i X kwesty w  2014 i 2015 r. po odbiorze konserwacji przez  komisję.

Jadwiga Duda
prezes Klubu Przyjaciół Wieliczki

Dodaj komentarz