Gazeta Wielicka- wiadomości z powiatu wielickiego

Asertywność – nie agresywność!

Dążenie do spełniania swoich celów często jest nie lada wysiłkiem. Powodów tego wysiłku jest wiele a jednym z nich jest brak asertywności. Jeśli czujesz czasem, że żyjesz pod dyktando innych ludzi to poniższy tekst skierowany jest też dla Ciebie.

Dążenie do spełniania swoich celów często jest nie lada wysiłkiem. Powodów tego wysiłku jest wiele a jednym z nich jest brak asertywności. Jeśli czujesz czasem, że żyjesz pod dyktando innych ludzi to poniższy tekst skierowany jest też dla Ciebie.

Asertywność, to bardzo ważna umiejętność pomagająca zmniejszyć wysiłek w dążeniu do celu. Polega ona na pełnym wyrażaniu siebie w kontaktach z innymi ludźmi. Człowiek asertywny w sposób bezpośredni, stanowczy i uczciwy wyraża swoje opinie, przekonania, myśli, uczucia czy postawy a także respektuje przy tym opinie, przekonania, myśli, uczucia i postawy innych osób. Krótko mówiąc: żyjesz tak jak chcesz i jednocześnie nie ranisz innych.

Brak asertywności w naszej postawie pociąga za sobą wiele nieprzyjemnych konsekwencji. Często strach przed krytyką innych nie pozwala nam na stanowcze powiedzenie ?nie?. Odkładamy swoje potrzeby na bok i wykonujemy rzeczy, na które nie mamy ochoty. Postawa nieasertywna może przeszkadzać nam też w relacjach społecznych. Boimy się zadawać pytania, nie umiemy przyjmować pochwał czy po prostu zwyczajnie i jasno się wypowiedzieć na dany temat.

Asertywności można się nauczyć. Najpierw jednak powinieneś wiedzieć kim jesteś, jakie są Twoje przekonania i priorytety. Przy komunikowaniu się z innymi bądź stanowczy, uczciwy i bezpośredni. Nie kieruj się chęcią skrzywdzenia drugiej osoby i pamiętaj, że Twoje prawa są również prawami innych osób. W kontaktach zawodowych i prywatnych jasno i otwarcie używaj słów ?tak?/?nie.

Należy pamiętać o tym, że asertywność to nie agresywność. Swoje komunikaty zawsze wyrażaj z szacunkiem bo ?asertywny? nie znaczy ?niegrzeczny?.

Być asertywnym to wyrażać siebie w sposób spójny, autentyczny zachowując poprawne relacje z innymi. To także podejmowanie decyzji i branie za nie odpowiedzialności. Będąc asertywnym kształtujemy w sobie poczucie wpływu na nasze życie bo ono zależy przede wszystkim od nas.

Małgorzata Gabryś

Trener i Project Manager w Van Dahlen Group. Ukończyła studia magisterskie z zakresu Biznes i Handel Międzynarodowy w Wyższej Szkole Zarządzania i Bankowości w Krakowie. Absolwentka Szkoły Trenerów Biznesu Grupy SET. Przygodę ze szkoleniami rozpoczęła w czasie kiedy Polska wchodziła do Unii Europejskiej. Była zarówno ich uczestnikiem jak i organizatorem. Mocno zaangażowana w działania społeczne, twórca konferencji dla osób przedsiębiorczych i managerów pn. "Wieczór Przedsiębiorcy", lider klubu dla kobiet utworzonego pod patronatem dziennikarki Agaty Młynarskiej.

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Bądź na bieżąco!

Obserwuj nas w mediach społecznościowych i bądź na bieżąco!