Gazeta Wielicka- wiadomości z powiatu wielickiego

Na czym polega projektowanie wnętrz?

Choć większość z nas docenia wyszukany wystrój wnętrza oraz zastosowane w nim koncepcje architektoniczne i budowlane, a także jego wyposażenie w postaci niebanalnych i wyróżniających się stylem i klasą mebli oraz wszelkiego rodzaju dodatków, niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, na czym tak naprawdę polega projektowanie wnętrz oraz że warto skorzystać w tym zakresie z usług podmiotów profesjonalnie zajmujących się aranżacją, mających odpowiednią do tego wiedzę oraz doświadczenie w podobnych realizacjach.

W przekonaniu sporej ilości osób praca projektanta wnętrz ogranicza się do doboru koloru ścian, wyboru tapety albo też ogólnej palety barw, w której wykonywane są następnie poszczególne elementy wykończeniowe oraz nabywane sprzęty gospodarstwa domowego. W stwierdzeniu takim jest ziarnko prawdy, jednakże jest to jedynie niewielki wycinek rzeczywistej pracy i działań podejmowanych przez architekta lub projektanta wnętrz. Aranżacja pomieszczeń mieszkalnym jest bowiem zadaniem o wiele trudniejszym, aniżeli wydaje się to postronnym obserwatorom, a stawiane jej cele dotyczą nie tylko efektu wizualnego i stylistycznego, ale także praktycznych aspektów używania pomieszczeń, ich ergonomii oraz dopasowaniu proponowanych rozwiązań do oczekiwań i wymagań klientów.

Jak więc najprościej zdefiniować można by proces nazywany projektowaniem wnętrz? W ogólnym ujęciu będzie to zespół działań i prac, których celem jest opracowanie projektu funkcjonalnej, przyjaznej dla użytkownika przestrzeni mieszkalnej, odpowiadającej określonym standardom projektowym oraz indywidualnym potrzebom i oczekiwaniom klienta. Zadania projektanta wnętrza zawsze ogniskować się będą na sprostaniu stawianym pomieszczeniu wymogom z zakresu stylistyki oraz funkcjonalności, przy uwzględnieniu charakteru osoby zamieszkującej daną przestrzeń oraz jej indywidualnych preferencji. W zakres prac projektowych wchodzić będą takie działania jak ergonomiczne rozmieszczenie instalacji elektrycznych i grzewczych (przy uwzględnieniu sposobu zagospodarowania wnętrza, lokalizacji punktowych źródeł zasilania, a także wymagań dotyczących rozmieszczenia urządzeń grzewczych), wybór odpowiednich rozwiązań architektonicznych i budowlanych, dobór i rozmieszczenie mebli i sprzętów gospodarstwa domowego, a także pomoc w pracach wykończeniowych ? doborze kolorów oraz stylowych dodatków do wnętrza.

Oczywistym jest przy tym, że w zależności od rodzajów zlecenia ? poszczególne prace projektowe mogą być ograniczone do jedynie niektórych z wymienionych wyżej etapów. Jeżeli zleceniodawca nie będzie zainteresowany przebudową biegnących już wewnątrz ścian instalacji elektrycznych, zadaniem projektanta będzie przygotowanie takiego projektu, który uwzględniać będzie w sobie już istniejące ograniczenia o charakterze konstrukcyjnym i budowlanym.

Już tylko na podstawie opisanych pokrótce wyżej aspektów, nie sposób nie zauważyć, że projektowanie wnętrz nie jest zadaniem prostym i nieskomplikowanym. Stąd też decydując się na skorzystanie z usług któregoś z podmiotów świadczących tego rodzaju usługi, winniśmy uprzednio przeanalizować jego poprzednie realizacje i wybrać takiego projektanta, którego prace odpowiadać będą naszemu poczuciu estetyki.

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Bądź na bieżąco!

Obserwuj nas w mediach społecznościowych i bądź na bieżąco!