Uszczelnienia techniczne – co warto wiedzieć?
Uszczelnienia techniczne to produkty, bez których połączenie wielu elementów byłoby praktycznie niemożliwe. Dodatkowo stosując tego typu uszczelki, mamy pewność, że nasz produkt będzie pracował prawidłowo. Warto również wiedzieć, że dzięki zastosowaniu uszczelek mamy możliwość rozłożenia danego urządzenia na części. Jest to niezwykle istotne, gdyż w przypadku wielu urządzeń i maszyn stosowane są materiały eksploatacyjne, czyli takie, które się po prostu zużywają. Uszczelnienia techniczne umożliwiają zastosowanie konstrukcji, która pozwala na zdemontowanie części w dowolnym momencie i wymianę zużytych elementów czy materiałów. W ten sposób możemy usprawnić całą pracę, jednocześnie nie zmniejszając funkcjonalności danego sprzętu.
Dalsza część artykułu pod reklamą.
Niestety wiele firm nie przywiązuje zbytniej uwagi do tematu uszczelnienia swoich produktów, urządzeń czy maszyn. Jednak naprawdę warto zagłębić się w ten temat oraz znaleźć odpowiednie i dobrze dostosowane uszczelnienia do konkretnej rzeczy. Odpowiednie uszczelnienia nie zawsze oznaczają drogi materiał, a jedynie taki, który swoją specyfikacją będzie dobrany do miejsca użytku. Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że to właśnie miejsce połączenia dwóch elementów jest najbardziej awaryjnym punktem wielu urządzeń. Stawiając na odpowiednie uszczelnienie, zagwarantujemy sobie bezawaryjność swoich produktów na długie lata. A w rezultacie bardzo się to nam opłaci, gdyż zminimalizujemy ryzyko przestoju maszyn, a co za tym idzie, unikniemy strat finansowych.
Oringi, simmeringi, taśmy prowadzące, pierścienie – jaki rodzaj uszczelnień technicznych wybrać?
Uszczelnienia techniczne to bardzo rozległy temat, ponieważ aktualnie na rynku znajdziemy wiele kategorii tego typu produktów o różnych właściwościach. Dlatego tak ważne jest ustalenie, jaki rodzaj uszczelnienia będzie najlepszy dla naszego produktu.
Zdecydowanie najpopularniejsze uszczelnienia techniczne to oringi. A dokładniej mówiąc jest to o-ring, czyli uszczelnienie pierścieniowe. Jest to rodzaj uszczelnień statycznych. Stosuje się je wszędzie tam, gdzie dwa elementy mają za zadanie docisnąć o-ring, który zapewni szczelność urządzenia.
Innym produktem uszczelniającym są simmeringi. Jest to również uszczelnienie pierścieniowe, natomiast w tym przypadku mamy do czynienia z uszczelką dynamiczną. Tego typu uszczelnienia techniczne znajdują zastosowanie wszędzie tam, gdzie występują elementy obrotowe.
Produkty uszczelniające to również taśmy prowadzące, które stosowane są bardzo często przy siłownikach hydraulicznych.
Warto wiedzieć, że każda maszyna czy produkt wymagają indywidualnego doboru uszczelek. To, co sprawdzi się przy jednym urządzeniu, przy drugim może być złym wyborem. Czasami podobne maszyny wykonujące zbliżone prace wymagają kompletnie innego uszczelnienia.
Materiały do produkcji uszczelnień technicznych najwyższej jakości
Uszczelnienia techniczne produkowane są w dzisiejszych czasach z wielu różnych materiałów. Wybór odpowiedniego materiału do wykonania uszczelnienia jest kluczowym etapem, ponieważ każdy z nich ma inne właściwości. Dodatkowo przy bardziej wymagających maszynach czy elementach mamy możliwość wzbogacania mieszanek dodatkowymi komponentami, które znacząco wpływają na ich właściwości fizyczne.
Artykuł powstał przy współpracy z firmą produkującą uszczelki FKM FPM Viton – Kedarix https://kedarix.com/
Dodaj komentarz