Gazeta Wielicka - Najnowsze wiadomości z Wieliczki, Niepołomic, Gdowa, Kłaja i Biskupic

Wielkie odkrycie w wieży zegarowej na Wawelu! Kapsuła czasu i relikwie świętych

fot. Pixabay

Na szczycie wieży zegarowej katedry na Wawelu w Krakowie odnaleziono kapsułę czasu. Znajdował się w niej dokument pergaminowy z początku XVIII wieku oraz relikwie ponad 40 świętych. 

Zawarty w kapsule czasu dokument pergaminowy pochodzi z początku XVIII wieku. Zawarto w niej informację o przeprowadzonej w tym czasie renowacji wieży.

Mateusz Bożek/Radio Kraków

Znalezione relikwie należały m.in. do świętego Wojciecha, Stanisława i Jadwigi Śląskiej. Po zakończonej konserwacji mają ponownie trafić do złotej kuli na szczycie wieży. W planach jest umieszczenie nowej, współczesnej kapsuły czasu.

Proboszcz katedry na Wawelu – Paweł Baran – zdradził, że rozważane jest umieszczenie tam medali pamiątkowych. Pojawiają się również sugestie, by włożyć tam pendrive z danymi.

Ksiądz Paweł Baran podkreśla, że w kapsułach czasu, które lokowane są w wybranych miejscach przez różne instytucje, często daje się aktualne wydania gazet czy pamiątki związane z danym miejscem.

W wyniku prowadzonych prac konserwatorskich na wieży zegarowej odkryto również ślady dawnych złoceń. Planowane jest odtworzenie złoceń, dzięki czemu na zwieńczeniu wieży mają pojawić się pasy pozłacanej blachy. Koniec prac planowany jest na 2024 rok.

Źródło: Radio Kraków

Dodaj komentarz