Zbiory pochodzą z 15 instytucji świeckich i kościelnych, a na potrzeby wystawy wypożyczono je m.in. z Zamku Królewskiego na Wawelu oraz Muzeum Narodowego w Warszawie.
Dalsza część artykułu pod reklamą.
Herby – znaki bitewne i codzienne symbole
Wystawa przybliża historię herbów, które początkowo służyły jako znaki rozpoznawcze na polach bitew. Herby identyfikowały nie tylko osoby, ale także instytucje świeckie i kościelne. Widniały na różnych przedmiotach, od królewskich tkanin i złoconych solniczek po relikwiarzowe krzyże i portrety trumienne.
Wśród najcenniejszych eksponatów znajdują się XVI-wieczny arras Zygmunta Augusta, słynny róg Bractwa Kopaczy Wielickich z 1534 roku, złocona gotycka monstrancja z 1490 roku, epitafium wrocławskiego lekarza Sebalda Hubera z 1504 roku oraz unikalny haftowany złotą nicią pastorał.
Militaria i chorągwie historyczne
Wystawa obejmuje również militaria, m.in. XVIII-wieczną chorągiew piechoty armii koronnej, wykorzystywaną podczas wojny polsko-rosyjskiej w obronie Konstytucji 3 Maja oraz przypuszczalnie w czasie powstania listopadowego. Prezentowany będzie także obraz Jana Matejki, przedstawiający pieczęć Wydziału Filozoficznego Uniwersytetu Jagiellońskiego z wizerunkiem św. Barbary, będący częścią projektu polichromii wnętrz kościoła Mariackiego.
Pierwsze udostępnienie apartamentów Zamku Żupnego
Wystawa odbywa się w dawnych apartamentach wysokich rangą urzędników solnego przedsiębiorstwa, które po raz pierwszy udostępniono zwiedzającym. Pomieszczenia te zachowały polichromie z XVI-XIX wieku oraz malowidła, w tym herb Rzeczypospolitej z czasów dynastii Wazów.
Ekspozycja będzie czynna do 2 lutego.
Dodaj komentarz