Gazeta Wielicka - Najnowsze wiadomości z Wieliczki, Niepołomic, Gdowa, Kłaja i Biskupic

123. rocznica urodzin Władysława Wróblewskiego z Wieliczki, więźnia niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz

Rozpoczynamy cykl tekstów upamiętniających polskie ofiary niemieckich obozów koncentracyjnych, pochodzących z terenów powiatu wielickiego. Poznajcie Władysława Wróblewskiego. Urodził się 21 kwietnia 1901 roku w Wieliczce. Był urzędnikiem. Do KL Auschwitz trafił transportem z 27 lipca 1942 roku.

“27 lipca z więzienia w Tarnowie wywieziono do KL Auschwitz 68 więźniów, którym w obozie nadano numery 53253-53320. Aresztowani zostali w różnych miejscowościach południowej części Generalnego Gubernatorstwa, skąd po tymczasowym pobycie w miejscowych więzieniach przekazani zostali do więzienia w Tarnowie, a stamtąd do obozu oświęcimskiego. (…) Na podstawie szczątkowo zachowanej dokumentacji ustalono nazwiska 41 więźniów z tego transportu. Co najmniej 39 spośród nich zginęło w KL Auschwitz; 36 w 1942 roku, 3 w 1943 roku. Można przypuszczać, że w większości przypadków bezpośrednią przyczyną ich śmierci był tyfus, dziesiątkujący w tym czasie więźniów. Do dużej śmiertelności przyczyniły się także ogólne warunki życia obozowego. Więźniowie nie wytrzymywali morderczych warunków pracy, głodu oraz bicia i innych szykan ze strony władz obozowych. (…)”

Czytaj także:  Wielicka policja zatrzymała dwie obywatelki Ukrainy

Dalsza część artykułu pod reklamą.

Księga pamięci – Władysław Wróblewski

Władysław Wróblewski stał się od tamtego czasu numerem 53315. Zginął 14 sierpnia 1942 roku w niemieckim obozie koncentracyjnym Auschwitz.

Jak oceniasz ten artykuł?

Kliknij gwiazdkę, aby go ocenić!

Średnia ocena: 0 / 5. Liczba głosów: 0

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

Sebastian Śmietana

Dziennikarz i publicysta, który od lat poświęca swoją pracę upamiętnianiu polskich ofiar niemieckich obozów koncentracyjnych z czasów II wojny światowej. W ramach cyklu „Księga pamięci” przedstawia sylwetki ofiar w rocznice ich urodzin, przypominając o ich życiu i tragicznych losach. Jego działalność to wyraz głębokiego zaangażowania w zachowanie pamięci historycznej oraz uhonorowanie osób, które padły ofiarą zbrodniczego systemu. Sebastian Śmietana swoją misją inspiruje do refleksji nad przeszłością i dba o to, by ofiary te nie zostały zapomniane.

Dodaj komentarz

Ostatnie komentarze

Partnerzy