Gazeta Wielicka- wiadomości z powiatu wielickiego

Dotacje na wymianę starych kotłów grzewczych

Uprzejmie informujemy iż do 20 stycznia br. zainteresowani mieszkańcy Miasta i Gminy Wieliczka mogą składać ankietę dotyczącą uzyskania dotacji na wymianę starych kotłów grzewczych. Maksymalna kwota dofinansowania może wynosić 8 000,00 zł. Ankietę należy złożyć we wskazanym terminie na Dzienniku Podawczym w Urzędzie Miasta i Gminy Wieliczka, ul. Powstania Warszawskiego 1. 

Burmistrz Miasta i Gminy Wieliczka zwraca się z prośbą o wypełnienie >> A N K I E T Y << dotyczącej wymiany pieców oraz inwentaryzacji wszystkich źródeł ogrzewania budynków na terenie Miasta i Gminy Wieliczka.

Ankieta będzie pierwszym krokiem mieszkańców do uzyskania dotacji z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego, którą będzie można otrzymać za pośrednictwem Urzędu Miasta i Gminy w Wieliczce w ramach programu Poddziałania 4.4.1 Obniżenie poziomu niskiej emisji.

Celem programu jest uzyskanie efektu ekologicznego mającego na  celu zmniejszenie ilości zanieczyszczeń emitowanych do powietrza w związku z procesem spalania paliw stałych na terenie Naszej Gminy. Dotacja będzie przeznaczona dla mieszkańców posiadających użytkowane, stare nieekologiczne kotły opalane paliwem stałym, np. węglem, drewnem a chcących je wymienić na źródła ciepła wysokosprawne i przyjazne środowisku.

Zgodnie z założeniami wyżej wymienionego projektu, musi on skutkować redukcją CO2 o minimum 30% w stosunku do istniejącej instalacji. W przypadku stwierdzenia konieczności modernizacji wewnętrznej instalacji centralnego ogrzewania, możliwe będzie uzyskanie dodatkowych środków na ten cel.

Wymiana kotła będzie możliwa jedynie w budynkach ocieplonych, posiadających szczelne okna, drzwi. W tym celu zostanie wykonany bezpłatny audyt energetyczny, który wykaże ewentualny zakres prac termomodernizacyjnych oraz określi moc nowego kotła. 

Warunkiem uzyskania dotacji (zgodnie z założeniami programu będzie):

1)   wypełnienie i złożenie ankiety dotyczącej wymiany pieców wykorzystujących paliwa stałe,

2) wykonanie w budynku bezpłatnej oceny energetycznej przez wskazanego przez Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego audytora energetycznego,

3) wykonanie ewentualnych dodatkowych prac termomodernizacyjnych wskazanych przez audytora (np. docieplenie ścian budynku, wymiana bądź uszczelnienie okien, docieplenie dachu  lub stropodachu),

4)   podpisanie umowy z Gminą Wieliczka,

5)   demontaż i utylizacja starego źródła ogrzewania,

6)   montaż nowego, wysokosprawnego kotła,

7) poinformowanie pisemne Urzędu Miasta i Gminy Wieliczka o zakończonych pracach wraz z rachunkami dokumentującymi ich zakres.

Kwota dofinansowania ustalana będzie indywidualnie dla każdego budynku na podstawie audytu energetycznego według wzoru 350,00 zł x kW mocy kotła wskazanej przez audytora. Maksymalna kwota dofinansowania może wynosić 8 000,00 zł.

W przypadku konieczności modernizacji sieci centralnego ogrzewania, możliwe będzie uzyskanie dofinansowania w kwocie nie większej niż 80,00 zł do każdego m2 ogrzewanej powierzchni. Maksymalna kwota dofinansowania może wynosić 6 000,00 zł.

Należy pamiętać, że złożenie niniejszej ankiety nie jest jednoznaczne z otrzymaniem dotacji. Zakup i montaż nowego źródła ogrzewania możliwy będzie dopiero po podpisaniu umowy z Gminą Wieliczka. 

Warunkiem realizacji projektu będzie otrzymanie przez Gminę Wieliczka dofinansowania ze środków Unii Europejskiej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020. 

Ankiety należy składać do dnia 20 stycznia 2017 r. na dzienniku podawczym w Urzędzie Miasta i Gminy w Wieliczce, ul. Powstania Warszawskiego 1, 32-020 Wieliczka.

Dodatkowe informacje można uzyskać u ekodoradcy pod nr telefonu: (12) 263-42-45  lub w siedzibie Urzędu Miasta i Gminy w Wieliczce, ul. Limanowskiego 32, 32-020 Wieliczka, II piętro, pok. 33. 

Źródło: www.wieliczka.eu

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Bądź na bieżąco!

Obserwuj nas w mediach społecznościowych i bądź na bieżąco!