Gazeta Wielicka - Najnowsze wiadomości z Wieliczki, Niepołomic, Gdowa, Kłaja i Biskupic

Obchody 97. rocznicy Odzyskania NIepodległości

Dzień 11 listopada to dla Polaków jedna z najważniejszych dat w kalendarzu. Świadczy o niezłomności naszych przodków, którzy przelali krew za Ojczyznę, abyśmy dzisiaj mogli cieszyć się wolnością.

Z okazji 97. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości w Wieliczce odbyło się wiele wydarzeń, które miały na celu pielęgnowanie narodowych tradycji.

Uroczystości patriotyczne  w dniu 11 listopada rozpoczęła Msza Św. w kościele św. Klemensa w Wieliczce, sprawowana w intencji Ojczyzny z udziałem Towarzystwa Śpiewaczego ?Lutnia?.

Po zakończeniu nabożeństwa odbył się tradycyjny przemarsz pod Pomnik Odrodzenia Polski na wielickich plantach, gdzie odśpiewano  Hymn Rzeczypospolitej Polskiej. Kwiaty pod pomnikiem złożyli m.in.:  Burmistrz Miasta i Gminy Wieliczka Artur Kozioł wraz z zastępcami ? Piotrem Krupą oraz Rafałem Ślęczką, Przewodniczący Rady Miejskiej w Wieliczce Tadeusz Luraniec oraz wiceprzewodniczący: Małgorzata Krasoń, Alojzy Brożek, Damian Konieczny, przedstawiciele osiedli i sołectw z terenu Miasta i Gminy Wieliczka, organizacje kombatanckie, służby mundurowe, przedsiębiorcy, wielickie stowarzyszenia, a także licznie zgromadzona młodzież i dzieci ze szkół podstawowych i gimnazjów.

Burmistrz Artur Kozioł przypomniał losy niedawno odrestaurowanego Pomnika Odrodzenia Polski ? wielickiego symbolu wolnej Polski, którego historia nawiązuje do zagmatwanych dziejów naszej Ojczyzny. W maju 2015 r. udało się przywrócić dawny kształt zabytkowi, a tuż przed 11 listopada na głowie orła zamontowano ostatni z brakujących elementów pomnika ? złotą koronę. To symboliczne zwieńczenie prac przy pomniku jest wyrazem naszej pamięci oraz zaangażowania w sprawy Ojczyzny.

(Źródło: Gmina Wieliczka)

Dodaj komentarz