Gazeta Wielicka- wiadomości z powiatu wielickiego

Walczyli w Tauron Arenie

Po raz jedenasty już w historii Akademii Karate Tradycyjnego Niepołomice najmłodsi karatecy spotkali się na dorocznym Mikołajkowym Turnieju Karate Tradycyjnego.

Po raz pierwszy turniej rozegrany został poza macierzystymi Niepołomicami ? hala Tauron Arena Kraków (mała hala) stała się prawdziwą areną dla blisko czterystu najmłodszych adeptów karate tradycyjnego z całej Polski południowej. Sędzią głównym zawodów był sensei Janusz Sowa z Klubu Karate Tradycyjnego ?Ippon? z Bytomia. W zmaganiach wzięli udział zawodnicy z Bytomia, Dębicy, Rzeszowa, Wrocławia i oczywiście z Niepołomic i Krakowa.

Jak co roku uroczyste otwarcie Turnieju uświetnione było pokazami tańca w wykonaniu dziecięcej grupy tanecznej prowadzonej przez Katrin Kargbo. Po krótkiej rozgrzewce swoje umiejętności zaprezentowali nasi medaliści. W pokazach wystąpili m.in. Julia Pogorzelska i Wiktor Janusz, którzy zaprezentowali nam perfekcyjnie przygotowany układ enbu. Ogromne brawa uzyskała również Karolina Bachowicz, która popisała się wspaniałą formą gimnastyczną. Jej gibkość i sprawność wywołała okrzyki zdumienia wśród publiczności. Bardzo dużym zainteresowaniem cieszył się też pokaz w wykonaniu młodzieżowców i juniorów. Aktualni mistrzowie Europy zaprezentowali nam kata empi wraz z interpretacją aplikacji (bunkai). W tym pokazie udział wzięli Wiktor Staszak, Paweł Tomasik i Konrad Irzyk (wszyscy 1 dan). Ich występy nagrodzono ogromnymi brawami.

Wreszcie przyszedł moment chyba najbardziej wyczekiwany przez wszystkich zawodników ? przybycie Świętego Mikołaja! Przy dźwiękach dzwonków i w rytm skocznych melodii Mikołaj wbiegł na matę wywołując okrzyki radości wśród dzieciaków. Po wspólnym ?przybiciu piątki? nadszedł wreszcie czas na rozpoczęcie najbardziej emocjonującej części turnieju, czyli zmagań zawodników na matach.

Najmłodsi zawodnicy (białe pasy) prezentowali swoje umiejętności z zakresu kihon ? są to podstawowe techniki karate, bloki, uderzenia, kopnięcia. Pomimo niewielkiego doświadczenia pojedynki były bardzo emocjonujące. Radość i łzy mieszały się ze sobą nieustannie. Starsi zawodnicy (od 9 kyu w górę) zmagali się w konkurencji kata. W pojedynkach karatecy walczyli wykonując kata z grupy heian. Starsi (od 3 kyu) prezentowali również kata mistrzowskie ? bassai dai i jion. Na koniec rozegrano najbardziej widowiskowe konkurencje, czyli kumite. Dziewczyny zmierzyły się w kogo-kumite, a chłopcy w półfinałach i finałach również w jiyu-kumite. Wśród dziewcząt najlepsza okazała się Anna Fall z klubu Kobu Wrocław. Nasze dziewczęta ? Agata Gil, Iga Dumieńska i Karolina Herian zajęły w tej kolejności drugie i trzecie miejsce. Z chłopców po raz kolejny niepokonany okazał się nasz aktualny mistrz Europy w kategorii juniorów ? Wiktor Staszak. Kolejne miejsca w tej konkurencji zajęli: Kacper Dumieński (AKT Niepołomice), Michał Myrda (Rzeszów) oraz Michał Kłosek (Bytom).

W ciągu całego dnia, na pięciu matach rozegrano w sumie ponad 900 pojedynków! Zawodnicy konkurowali ze sobą w systemie ?każdy z każdym?, co pozwoliło niektórym zawodnikom wejść na matę nawet sześć czy osiem razy. I nawet jeśli nie zdobywali miejsc medalowych, to większość z nich miała za sobą chociaż jeden wygrany pojedynek.

Turniej był dla nas ważnym sprawdzianem przed organizacją Mistrzostw Świata w Karate Tradycyjnym, które odbędą się jesienią w Tauron Arenie. To był główny powód, dla którego na organizację zawodów wybraliśmy właśnie to miejsce ? mówi sensei Paweł Janusz i dodaje: bardzo wysoko oceniam poziom turnieju, dorównywał do poziomu mistrzostw Polski. Atmosfera była naprawdę wspaniała i ogromnie cieszy to, że tak dużo nowych osób zaangażowało się w jego organizację. Te osoby zdobywają nowe doświadczenia, uczą się i nawet jeśli pojawiały się jakieś wpadki, to po tak dużej imprezie wiedzą, co można jeszcze poprawić, nad czym pracować. To są bardzo cenne doświadczenia dla wszystkich ? zarówno dla zawodników jak i organizatorów. Bardzo też cenię zaangażowanie rodziców, które tego roku było wyjątkowe. Gorąco wszystkim dziękuję za pomoc i życzliwość.

Nie możemy też zapomnieć o naszych gościach ? Państwo Dorota i Robert Kuligowscy, reprezentujący fundację ?Lider Animator?, która jest naszym partnerem, byli obecni w czasie całego turnieju. Ich ekipa przygotowała materiał filmowy, który już niebawem będzie można zobaczyć.

XI Mikołajkowy Turniej Karate Tradycyjnego przeszedł do historii. Był to turniej rekordowy pod wieloma względami ? najwięcej zawodników w najmłodszych grupach, najwięcej rozegranych pojedynków, największa hala w jakiej dotychczas organizowaliśmy zawody i możliwość rozłożenia pięciu mat. Teraz przed nami największy sprawdzian, czyli Mistrzostwa Świata w Karate Tradycyjnym, które mamy zaszczyt organizować w najbliższym roku. Dzięki tak udanym imprezom jak Mikołajkowy Turniej Karate Tradycyjnego podchodzimy do nowych wyzwań z większą energią, odwagą i śmiałością. Do zobaczenia na macie!

Tekst i foto: Jacek Taran
www.karate4you.pl

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Bądź na bieżąco!

Obserwuj nas w mediach społecznościowych i bądź na bieżąco!