Gazeta Wielicka- wiadomości z powiatu wielickiego

Pożar budynku mieszkalnego, samochodu i motocykla w Wieliczce.

W poniedziałek 14.05.2018 roku o godzinie 7:19, Stanowisko Kierowania Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Wieliczce, przyjęło zgłoszenie pożarze samochodu osobowego i motocykla przed budynkiem mieszkalnym. Dyżurny Operacyjny Stanowiska Kierowania (SKKP) zadysponował 2 zastępy gaśnicze z JRG Wieliczka, zastępy gaśnicze z OSP Wieliczka, OSP Czarnochowice i grupę operacyjną z JRG Wieliczka.

W trakcie dojazdu do miejsca zdarzenia dyżurny SKKP otrzymywał także informacje, o pożarze 4 kondygnacyjnego budynku, w którym mogą znajdować się ludzie. Dodatkowo zadysponowano podnośnik z JRG Wieliczka. Po przybyciu na miejsce zdarzenia stwierdzono pożar samochodu osobowego, motocykla, elewacji budynku mieszkalnego i wejścia do tegoż budynku . Przeprowadzając rozpoznanie bojem natychmiast przystąpiono do gaszenia pożaru samochodu prądem gaśniczym piany w natarciu. Drugi prąd wody podano na płonącą elewację budynku. Z otrzymanych informacji od właściciela budynku wynikało że wewnątrz budynku mogą znajdować się 3 osoby. Niedługo potem z budynku wyszła jedna osoba o własnych siłach . Po rozpoznaniu właściwym stwierdzono brak pożaru wewnątrz budynku, 2 osoby na 2 kondygnacji budynku – przytomne, stabilne, nie mogą opuścić budynku ze względu na duże zadymienie.

Kierujący Działaniami Ratowniczymi podjął szybką decyzję o ewakuacji osób z 2 kondygnacji nadziemnej przy użyciu drabiny słupkowej z asekuracją ratowników. Pożar został szybko ugaszony i po ewakuacji ludzi, sprawdzeniu budynku stwierdzono lokalizację zagrożenia. Następnie po ponownym sprawdzeniu, przewietrzeniu budynku i przekazaniu miejsca zdarzenia wrócono do koszar. Po raz kolejny szybka interwencja wielickich strażaków pozwoliła na błyskawiczne ugaszenie pożaru w jego początkowej fazie, zapobiegając w ten sposób być może tragedii. Na uwagę zasługuje także dyspozycyjność jednostek OSP, których szybkie przybycie na miejsce zdarzenia pozwoliło na jednoczesne prowadzenie działań gaśniczych, ewakuacyjnych od pierwszych chwil zdarzenia.

Opracował: kpt. Chmura D.
Zdjęcia : archiwum JRG Wieliczka
Źródło: www.pspwieliczka.pl

1 komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Bądź na bieżąco!

Obserwuj nas w mediach społecznościowych i bądź na bieżąco!