Gazeta Wielicka - Najnowsze wiadomości z Wieliczki, Niepołomic, Gdowa, Kłaja i Biskupic

Mycie samochodu ? podstawa dbania o pojazd nie taka oczywista

Podstawą dbania o samochód jest jego mycie. Nawet i tak prostą czynność możemy jednak wykonywać nieprawidłowo narażając lakier na wizerunkowe szkody.

Myjnia ręczna, bezdotykowa, detailingowa, automatyczna, w końcu czyszczenie samodzielne. Możliwości jest kilka. Każda ma swoje wady i zalety, o których warto wiedzieć. Dla zachowania odpowiedniego połysku zaleca się mycie auta co najmniej raz na miesiąc.

Detaliczne czyszczenie się opłaca

Na początek skupmy się na segmencie usług detailingowych. Czym różni się mycie w tej technologii od czyszczenia ręcznego?

Jest bardziej precyzyjne niż to w klasycznej myjni ręcznej. Nie pozostawia nawet mikro-rys, które widać pod światło, zwłaszcza po bezdotykowym umyciu pojazdu. Dzięki stosowaniu piany aktywnej (prewash) z neutralnym odczynem pH mamy gwarancję zachowania właściwej warstwy lakieru i plastików w nadwoziu. Po umyciu detailingowym i zastosowaniu właściwych preparatów przychodzi czas na osuszenie i mycie końcowe.

Myjnia ręczna ? szczotką z naturalnym włosiem lub mikrofibrą

Jeśli nie mamy w pobliżu możliwości skorzystania z myjki detalicznej i usług auto detailing pozostaje nam wybór między czyszczeniem ręcznym, bezdotykowym i automatycznym.

Przy ręcznym szczotkowaniu musimy zwrócić uwagę zwłaszcza na jakość włosia i kosmetyków. Dla oszczędzenia lakieru to pierwsze powinno być naturalne, można też stosować ręczniki z mikrofibry. To ultra delikatny i małoinwazyjny materiał, znany chociażby z czyszczenia okularów. Dodajmy, że przy myciu szczotka winna być stale opłukiwana, a woda wymieniana ? by nie polewać brudną kolejnych elementów nadwozia. Zazwyczaj w tej opcji mycia możemy opłukać część podwozia. Wadą tego rozwiązania jest zaś czasochłonność ? precyzja będzie wymagać dobrej gimnastyki.

Korzystając w myjni ręcznej ze zwykłymi gąbkami lub szczotkami z twardym włosem ryzyko pozostawienia rys wzrasta z każdym takim zabiegiem…

Myjnie bezdotykowe – szybko, bezpiecznie dla lakieru, ale niedokładnie

W ostatnich latach namnożyło się myjni bez kontaktu z pojazdem. Mają swoje zalety ? momentalne podstawienie, całkowitą zależność mycia od właściciela pojazdu. Wadą tego rozwiązania jest precyzyjność. Nawet pod wyższym ciśnieniem mieszanka wody i detergentu z ?bezdotykowej? nie usunie poważniejszych zabrudzeń tak jak szczotki i gąbki z myjni ręcznej. Z tej opcji skorzystamy na szybko przy stacjach benzynowych i galeriach.

Automatyczne mycie ? mocne, ale inwazyjne

Niegdysiejsze wyobrażenie większości myjni w Polsce, dziś wciąż stanowi pewną część usług na rynku. I choć odchodzi się od sztucznych, ?twardych? materiałów szczotek wciąż jest to technika mocno inwazyjna, narażająca lakier na szwank. Mocniej rysująca niż w myjni ręcznej, gdzie czyszczenie odbywa się z większym wyczuciem.

Pojazd ?otulany? jest szerokimi warstwami myjek. Szczotki działają z dużą siłą. Nie wszyscy cenią też dokładność tego typu myjni.

Co poza myciem?

Wracając do usług detailingowych. Nie samym umyciem żyje kierowca dbający o swój pojazd. Również portfelem. Warto mieć na uwadze, że możemy zaoszczędzić decydując się na pakiet mycia, np. z odkurzaniem (wnętrze z tapicerką) oraz woskowaniem. Przy większej ilości usług możemy liczyć na indywidualną negocjację ceny. Do skorzystania z usług ręcznej myjni detailingowej w Krakowie zaprasza firma Detal Błysk.

Dodaj komentarz