Gazeta Wielicka - Najnowsze wiadomości z Wieliczki, Niepołomic, Gdowa, Kłaja i Biskupic

Praktycznie i klimatycznie – jak zasłonić okno w wiejskim domu?

Wiejski domek na peryferiach to marzenia wielu osób, zamieszkujących duże aglomeracje, nie tyle stroniących od wielkomiejskości, ile chcących od niej odpocząć, złapać oddech, odciąć się od błahych spraw wielkiego miasta, od jego zgiełku. Ta właśnie potrzeba złapania dystansu skłania wiele osób na co dzień zamieszkujących miasta, do sprawienia sobie przestrzeni komfortu poza jego granicami, do zakupu starych domów wiejskich, często z długą historią, lub jak kto woli – z duszą. Odrestaurowanie takiego domu z zachowaniem jego tzw. duszy to nie lada wyzwanie, urządzenie go to już sama przyjemność, ale również duża odpowiedzialność. Dużym wyczuciem designerskim trzeba się wykazać przy wyborze przesłony okiennej. Czy w wiejskim domu sprawdzą się wyłącznie klasyczne rozwiązania?

Żaluzje – klasyczne rozwiązanie, duży wybór materiałów.

Nie ma chyba osoby, która nie spotkałaby się z pojęciem żaluzji. To najbardziej rozpowszechniony system okienny i najbardziej uniwersalny. Sprawdzi się z pewnością w każdym pomieszczeniu, zarówno tradycyjnym, jak i nowoczesnym. Żaluzje można zamontować zupełnie bezinwazyjnie za pomocą haczyków nakładanych na ramę okienną – co ma ogromne znaczenie, jeżeli nie możemy naruszać konstrukcji starych ścian. Dodatkowo do wyboru mamy różne rodzaje lameli – metalowe, drewniane oraz bambusowe. Lamele metalowe to najbezpieczniejsze rozwiązanie w przypadku pomieszczeń drewnianych, chyba że zdecydujemy się na lamele drewniane z atestami o niepalności. Z pewnością do wiejskiego wystroju domu najbardziej będą pasowały właśnie żaluzje drewniane, zwłaszcza że na rynku dostępne są one w różnych kolorach, dzięki czemu możemy je dopasować do pomieszczenia. Żaluzje bambusowe sprawdzą się najlepiej w pomieszczeniach narażonych na wilgoć, na przykład w kuchni lub łazience.

Rolety rzymskie – połączenie zasłony z roletą.

Rolety rzymskie to doskonałe rozwiązanie do wnętrz eleganckich i ciepłych, doskonale sprawdzą się w odrestaurowanym wiejskim domu. Łączą w sobie wszystkie zalety materiałowych zasłon, które za zadanie mają ocieplić wnętrze, oraz nowoczesnych rolet, w przypadku których przede wszystkim stawia się na komfort użytkowania. Rzeczywiście, łatwość użytkowania to niewątpliwa zaleta rolet rzymskich, światło słoneczne wpuszcza się do pomieszczenia za pomocą łańcuszka, którym podnosi się lub opuszcza roletę. Dla maksymalnego komfortu użytkowania możliwe jest również automatyczne sterowanie roletami za pomocą pilota.

Decydując się na rolety rzymskie, możemy wybrać rodzaj tkaniny – cienki materiał, często ażurowa koronka, zastępuje firankę, natomiast gruby materiał zastępuje z powodzeniem zasłonę, doskonale przyciemniając wnętrze. Niewątpliwą zaletą rolet rzymskich jest możliwość ich prania w pralkach automatycznych i suszenia w suszarkach bębnowych.

Plisy – żaluzje i zasłony w jednym.

Plisy okienne, zwane również żaluzjami plisowanymi to bardzo innowacyjne rozwiązanie w pomieszczeniach. Dają duże możliwości kontrolowania wpadającego światła, dzięki możliwości ustawienia przysłon okiennych w różnych konfiguracjach. Mamy możliwość zasłonić górną, środkową lub dolną część okienną, w zależności od naszych potrzeb. Montaż plis odbywa się bezpośrednio do ramy okiennej, dzięki czemu nie ma potrzeby naruszania ściany lub sufitu. Mogą być montowane na każdym oknie niezależnie od jego wymiarów i umiejscowienia, są dobrze osadzone na ramie okiennej, dzięki czemu nie opadają przy otwieraniu okna, również dachowego.

Artykuł napisany na podstawie materiałów dostępnych na stronie sklepu Solaro.

Dodaj komentarz