Gazeta Wielicka - Najnowsze wiadomości z Wieliczki, Niepołomic, Gdowa, Kłaja i Biskupic

Krakowskie atrakcje ? Rynek Główny

Jest jednym z najpiękniejszych i największych rynków w Europie, jest też dumą Krakowa i jego sercem. Rynek Główny, wiecznie tętnicy życiem plac, to obowiązkowy punkt w programie każdej wycieczki po małopolskiej stolicy. Na co koniecznie trzeba zwrócić uwagę w tym miejscu?

Rynek Główny i jego dzieje

Rynek Główny sam w sobie jest nie lada atrakcją. Wytyczony w czasie lokacji miasta w 1257 roku, jest jednym z największych średniowiecznych rynków w Europie. Ten wielki kwadrat może się pochwalić wymiarami 200 na 200 m oraz piękną zabudową. To w rejonie rynku można podziwiać najpiękniejsze kamienice mieszczańskie, to przy rynku znajdują się najsłynniejsze zabytki Grodu Kraka. Na które z nich warto zwrócić szczególną uwagę?

Kościół Mariacki

Potężna bryła kościoła Mariackiego skutecznie przyciąga uwagę tych turystów, którzy trafili na krakowski rynek. Nic w tym dziwnego ? to właśnie z wieży tego kościoła wygrywany jest krakowski hejnał, to w jego wnętrzu można ujrzeć jedno z najwspanialszych dzieł sztuki sakralnej ? słynny ołtarz Wita Stwosza. Piękne polichromie, wspaniałe witraże ? oto kolejne dzieła sztuki, dzięki którym wizyta w murach tej niezwykłej świątyni dla każdego miłośnika sztuki stanie się jedyną w swoim rodzaju przygodą.

Sukiennice

To jedna z najsłynniejszych budowli na terenie Krakowa. Pierwotnie gotyckie, w XVI wieku przebudowane w stylu renesansowym, służyć miały pierwotnie kupcom handlującym suknem. Swą obecną formę Sukiennice zawdzięczają przebudowie z XIX wieku, kiedy to powstały słynne, neogotyckie podcienia. Do dziś jest to miejsce odwiedzane i przez kupców, i przez tych, którzy chcą z Krakowa przywieźć unikalną pamiątkę. W pomieszczeniach znajdujących się na piętrze Sukiennic czeka z kolei nie lada gratka dla wszystkich miłośników sztuki polskiej. To Galeria Polskiego Malarstwa, będąca częścią Muzeum Narodowego w Krakowie. To tu prezentowane są najsłynniejsze obrazy z XIX wieku, m. in. dzieła Jana Matejki.

Rynek Główny w Krakowie jest miejscem wyjątkowym, którego w czasie wycieczki nie można pominąć. Kto znajdzie tanie noclegi w Grodzie Kraka, ten będzie mógł się przekonać, że wygląda on pięknie o każdej porze dnia i nocy. Klimatyczne lokale, piękne dekoracje oraz wyjątkowa atmosfera ? oto czynniki, dzięki którym rynek ten wciąż zadziwia niezwykłym klimatem.

Dodaj komentarz