Gazeta Wielicka - Najnowsze wiadomości z Wieliczki, Niepołomic, Gdowa, Kłaja i Biskupic

112. rocznica urodzin Stanisława Guzikowskiego z Bodzanowa, więźnia niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz

Poznajcie Stanisława Guzikowskiego. Urodził się 2 kwietnia 1912 roku w Bodzanowie. Do KL Auschwitz trafił transportem z 26 marca 1942 roku.

26 marca 1942 roku numerami od 27224 do 27283 oznaczono 60 więźniów skierowanych do KL Auschwitz przez Sipo u. SD z Krakowa. Jak wynika z relacji Jerzego Tabeau (w obozie Jerzy Wesołowski), mężczyźni zostali załadowani na dziedzińcu więzienia Montelupich do dwóch ciężarówek. Jechali w olbrzymim tłoku, pod silną eskortą uzbrojonych w karabiny maszynowe esesmanów. Po około 1.5 godzinie samochody zatrzymały się przed bramą obozu macierzystego w Oświęcimiu. Więźniów ustawiono piątkami i poprowadzono do bloku 26, gdzie przez wiele godzin czekali na rozpoczęcie czynności związanych z przyjęciem ich do obozu. Około godziny 17.00 nowo przybyłym kazano się rozebrać i włożyć cywilne ubrania do papierowych worków. Następnie skierowano ich do kąpieli oraz ostrzyżono i ogolono. Później nago musieli przebiec, mimo padającego śniegu, do bloku 27, w którym wydano im więzienne ubrania. Stamtąd zostali zaprowadzeni do jednego z bloków mieszkalnych. Tam pod kierunkiem więźniów funkcyjnych musieli wykonywać różne polecenia, wydawane im po niemiecku. Każde uchybienie kończyło się biciem. Nazajutrz procedura przyjęcia do obozu została zakończona wypełnieniem kwestionariuszy obozowych.(…)

Dalsza część artykułu pod reklamą.

Księga pamięci – Stanisław Guzikowski

Od tamtego czasu Stanisław Guzikowski stał się numerem 27280. Zginął 5 maja 1942 roku w niemieckim obozie koncentracyjnym Auschwitz w wieku 30 lat. Cześć Jego pamięci!

Jak oceniasz ten artykuł?

Kliknij gwiazdkę, aby go ocenić!

Średnia ocena: 0 / 5. Liczba głosów: 0

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

Sebastian Śmietana

Dziennikarz i publicysta, który od lat poświęca swoją pracę upamiętnianiu polskich ofiar niemieckich obozów koncentracyjnych z czasów II wojny światowej. W ramach cyklu „Księga pamięci” przedstawia sylwetki ofiar w rocznice ich urodzin, przypominając o ich życiu i tragicznych losach. Jego działalność to wyraz głębokiego zaangażowania w zachowanie pamięci historycznej oraz uhonorowanie osób, które padły ofiarą zbrodniczego systemu. Sebastian Śmietana swoją misją inspiruje do refleksji nad przeszłością i dba o to, by ofiary te nie zostały zapomniane.

Dodaj komentarz

Ostatnie komentarze

Partnerzy