Gazeta Wielicka - Najnowsze wiadomości z Wieliczki, Niepołomic, Gdowa, Kłaja i Biskupic

Księga pamięci – Stanisław Gródecki

Poznajcie Stanisława Gródeckiego. Urodził się 29 kwietnia 1921 roku w Wieliczce. Był ogrodnikiem. Do KL Auschwitz trafił transportem z 5 kwietnia 1941 roku. W transporcie tym znaleźli się również inni mieszkańcy Wieliczki – Mieczysław Stein, Franciszek Żak, Marian Mroziński, Ferdynand Mazanek, Jan Borowiec, Tadeusz Dudzik, Ludwik i Józef Kubiccy, Andrzej Bochenek i Wolf Feiwels. Większość z nich zginęła w niemieckim obozie koncentracyjnym Auschwitz lub dalsze ich losy są nieznane.

„5 kwietnia 1941 roku przywieziono do KL Auschwitz transport więźniów zabranych z więzienia w Tarnowie (536 osób) i Montelupich w Krakowie (397 osób), skierowanych przez Sipo u. SD w Krakowie. (…) Rankiem 5 kwietnia wyprowadzono z więzienia w Tarnowie kolumnę więźniów i pod eskortą żandarmów zaprowadzono na dworzec kolejowy. Więźniów załadowano do krytych wagonów towarowych. W Krakowie-Płaszowie do pociągu dołączono wagony z więźniami, przywiezionymi samochodami wojskowymi z więzienia Montelupich. Warunki transportu były katastrofalne. Z powodu załadowania do wagonów maksymalnej liczby osób, panował w nich tłok, zaduch, wysoka temperatura, brakowało powietrza i wody. Więźniowie zrzucali z siebie ciepłą odzież, ale niewiele to pomagało. Wielu nie wytrzymało trudów podróży i zmarło już w czasie transportu. W godzinach popołudniowych pociąg przybył na przyobozową rampę kolejową w KL Auschwitz. Przy akompaniamencie wrzasków esesmanów i szczekania psów, bici i kopani więźniowie w pośpiechu opuszczali wagony. Wymęczonych podróżą, sponiewieranych i przerażonych ustawiono w kolumnę i popędzono na plac apelowy w obozie. Tam odbyła się ” ceremonia powitania ” i przegląd, podczas którego esesmani zdzierali więźniom zawieszone na szyi złote i srebrne łańcuszki z medalikami i krzyżykami. Po rejestracji nastąpił przydział więźniów do różnych bloków mieszkalnych, m.in. 3A,5,18 oraz do komand roboczych.”

Księga pamięci – Stanisław Gródecki

Od tamtej pory Stanisław Gródecki stał się numerem 11603. Dalsze Jego losy archiwum Muzeum Auschwitz-Birkenau pozostają nieznane…

– zdj. obozowe Stanisława Gródeckiego
– wykaz więźniów zarejestrowanych w KL Auschwitz 5 kwietnia 1941 roku

Autor: Sebastian Śmietana

Dodaj komentarz