Gazeta Wielicka - Najnowsze wiadomości z Wieliczki, Niepołomic, Gdowa, Kłaja i Biskupic

103. rocznica urodzin Stanisława Gródeckiego z Wieliczki, więźnia niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz

Poznajcie Stanisława Gródeckiego. Urodził się 29 kwietnia 1921 roku w Wieliczce. Był ogrodnikiem. Do KL Auschwitz trafił transportem z 5 kwietnia 1941 roku. W transporcie tym znaleźli się również inni mieszkańcy Wieliczki – Mieczysław Stein, Franciszek Żak, Marian Mroziński, Ferdynand Mazanek, Jan Borowiec, Tadeusz Dudzik, Ludwik i Józef Kubiccy, Andrzej Bochenek i Wolf Feiwels. Większość z nich zginęła w niemieckim obozie koncentracyjnym Auschwitz lub dalsze ich losy są nieznane.

„5 kwietnia 1941 roku przywieziono do KL Auschwitz transport więźniów zabranych z więzienia w Tarnowie (536 osób) i Montelupich w Krakowie (397 osób), skierowanych przez Sipo u. SD w Krakowie. (…) Rankiem 5 kwietnia wyprowadzono z więzienia w Tarnowie kolumnę więźniów i pod eskortą żandarmów zaprowadzono na dworzec kolejowy. Więźniów załadowano do krytych wagonów towarowych. W Krakowie-Płaszowie do pociągu dołączono wagony z więźniami, przywiezionymi samochodami wojskowymi z więzienia Montelupich. Warunki transportu były katastrofalne. Z powodu załadowania do wagonów maksymalnej liczby osób, panował w nich tłok, zaduch, wysoka temperatura, brakowało powietrza i wody. Więźniowie zrzucali z siebie ciepłą odzież, ale niewiele to pomagało. Wielu nie wytrzymało trudów podróży i zmarło już w czasie transportu. W godzinach popołudniowych pociąg przybył na przyobozową rampę kolejową w KL Auschwitz. Przy akompaniamencie wrzasków esesmanów i szczekania psów, bici i kopani więźniowie w pośpiechu opuszczali wagony. Wymęczonych podróżą, sponiewieranych i przerażonych ustawiono w kolumnę i popędzono na plac apelowy w obozie. Tam odbyła się ” ceremonia powitania ” i przegląd, podczas którego esesmani zdzierali więźniom zawieszone na szyi złote i srebrne łańcuszki z medalikami i krzyżykami. Po rejestracji nastąpił przydział więźniów do różnych bloków mieszkalnych, m.in. 3A,5,18 oraz do komand roboczych.”

Czytaj także:  48-letni mieszkaniec powiatu wielickiego uciekał przed policją wpław przez Wisłę

Dalsza część artykułu pod reklamą.

Księga pamięci – Stanisław Gródecki

Od tamtej pory Stanisław Gródecki stał się numerem 11603. Dalsze Jego losy archiwum Muzeum Auschwitz-Birkenau pozostają nieznane…

– zdj. obozowe Stanisława Gródeckiego
– wykaz więźniów zarejestrowanych w KL Auschwitz 5 kwietnia 1941 roku

Jak oceniasz ten artykuł?

Kliknij gwiazdkę, aby go ocenić!

Średnia ocena: 0 / 5. Liczba głosów: 0

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

Sebastian Śmietana

Dziennikarz i publicysta, który od lat poświęca swoją pracę upamiętnianiu polskich ofiar niemieckich obozów koncentracyjnych z czasów II wojny światowej. W ramach cyklu „Księga pamięci” przedstawia sylwetki ofiar w rocznice ich urodzin, przypominając o ich życiu i tragicznych losach. Jego działalność to wyraz głębokiego zaangażowania w zachowanie pamięci historycznej oraz uhonorowanie osób, które padły ofiarą zbrodniczego systemu. Sebastian Śmietana swoją misją inspiruje do refleksji nad przeszłością i dba o to, by ofiary te nie zostały zapomniane.

Dodaj komentarz

Ostatnie komentarze

Partnerzy