Gazeta Wielicka - Najnowsze wiadomości z Wieliczki, Niepołomic, Gdowa, Kłaja i Biskupic

110. rocznica urodzin Tadeusza Dudzika z Wieliczki, więźnia niemieckich obozów koncentracyjnych

Poznajcie Tadeusza Dudzika. Urodził się 10 marca 1914 roku w Wieliczce. Był rolnikiem. Do KL Auschwitz trafił transportem z 5 kwietnia 1941 roku. W transporcie tym znaleźli się również inni więźniowie z Wieliczki.

“5 kwietnia 1941 roku przywieziono do KL Auschwitz transport więźniów zabranych z więzienia w Tarnowie (536 osób) i Montelupich w Krakowie (397 osób), skierowanych przez Sipo u. SD w Krakowie. (…) Rankiem 5 kwietnia wyprowadzono z więzienia w Tarnowie kolumnę więźniów i pod eskortą żandarmów zaprowadzono na dworzec kolejowy. Więźniów załadowano do krytych wagonów towarowych. W Krakowie-Płaszowie do pociągu dołączono wagony z więźniami, przywiezionymi samochodami wojskowymi z więzienia Montelupich. Warunki transportu były katastrofalne. Z powodu załadowania do wagonów maksymalnej liczby osób, panował w nich tłok, zaduch, wysoka temperatura, brakowało powietrza i wody. Więźniowie zrzucali z siebie ciepłą odzież, ale niewiele to pomagało. Wielu nie wytrzymało trudów podróży i zmarło już w czasie transportu. W godzinach popołudniowych pociąg przybył na przyobozową rampę kolejową w KL Auschwitz. Przy akompaniamencie wrzasków esesmanów i szczekania psów, bici i kopani więźniowie w pośpiechu opuszczali wagony. Wymęczonych podróżą, sponiewieranych i przerażonych ustawiono w kolumnę i popędzono na plac apelowy w obozie. Tam odbyła się ” ceremonia powitania ” i przegląd, podczas którego esesmani zdzierali więźniom zawieszone na szyi złote i srebrne łańcuszki z medalikami i krzyżykami. Po rejestracji nastąpił przydział więźniów do różnych bloków mieszkalnych, m.in. 3A,5,18 oraz do komand roboczych.”

Czytaj także:  Kradzież w wielickim sklepie jubilerskim. Skradzioną biżuterie wyceniono na 1000 zł

Dalsza część artykułu pod reklamą.

Księga pamięci – Tadeusz Dudzik

Od tamtej pory Tadeusz Dudzik stał się numerem 11835. Został przeniesiony do KL Neuengamme. Przeżył piekło niemieckich obozów koncentracyjnych.

Jak oceniasz ten artykuł?

Kliknij gwiazdkę, aby go ocenić!

Średnia ocena: 0 / 5. Liczba głosów: 0

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten artykuł.

Sebastian Śmietana

Dziennikarz i publicysta, który od lat poświęca swoją pracę upamiętnianiu polskich ofiar niemieckich obozów koncentracyjnych z czasów II wojny światowej. W ramach cyklu „Księga pamięci” przedstawia sylwetki ofiar w rocznice ich urodzin, przypominając o ich życiu i tragicznych losach. Jego działalność to wyraz głębokiego zaangażowania w zachowanie pamięci historycznej oraz uhonorowanie osób, które padły ofiarą zbrodniczego systemu. Sebastian Śmietana swoją misją inspiruje do refleksji nad przeszłością i dba o to, by ofiary te nie zostały zapomniane.

Dodaj komentarz

Ostatnie komentarze

Partnerzy