Gazeta Wielicka - Najnowsze wiadomości z Wieliczki, Niepołomic, Gdowa, Kłaja i Biskupic

Ruszają programy edukacyjne Fundacji Orange

„Moc działania razem” – pod tym hasłem Fundacja Orange przyjęła 140 szkół do programu MegaMisja i 140 szkół do #SuperKoderów. Uczniowie i uczennice z całej Polski, od września będą wzmacniać zdrowe nawyki cyfrowe, współpracować i działać zespołowo.

To już ósma edycja programów, w których udział wzięło ponad 2 tys. szkół z całej Polski, w tym placówki z małych miejscowości i wsi oraz takie, gdzie dostęp do tego typu inicjatyw jest mniejszy. Aby zgłosić się do programów, nauczycielki i nauczyciele musieli przygotować wraz z uczennicami i uczniami pracę, której temat brzmiał „Zaproś MegaMisję/#SuperKoderów do swojej szkoły, przedstaw swój zespół i uzasadnij dlaczego chcesz być w naszym programie”. Szkoły z naszego województwa zaskoczyły kreatywnością i od września rozpoczną nową edukacyjną przygodę. Skorzystają wszyscy – uczniowie, nauczyciele, jak i same szkoły, które otrzymują nagrody oraz granty na zakup sprzętu, który posłuży realizacji programów oraz innym projektom w przyszłości.

Zaproszenie do tegorocznej edycji przebiegało pod hasłem „Moc działania razem”. To właśnie na współpracę i naukę w grupie stawia zarówno MegaMisja, jak i #SuperKoderzy. W Fundacji Orange łączymy naukę obu tych kompetencji przyszłości. Edukacja nt. bezpieczeństwa w sieci w MegaMisji, czy nauka podstaw programowania w #SuperKoderach – odbywa się poprzez współpracę, wspólną refleksję i zabawę. Scenariusze zajęć zachęcają do innej formuły pracy niż ta tradycyjna – w ławkach. Atrakcyjne lekcje to większa motywacja dzieci, które szybciej się uczą, a jednocześnie doświadczają, jak ważne jest działanie razem – tłumaczy Konrad Ciesiołkiewicz, prezes Fundacji Orange.

 

W programie MegaMisja dla klas 1-3 uczniowie poznają takie kwestie, jak: krytyczne podejście do treści w sieci, netykieta, ochrona prywatności, zachowanie bezpieczeństwa, wartościowe spędzanie czasu przed ekranami czy dbanie o cyfrową równowagę. Wszystko w formie angażującej zabawy, w której dzieci pomagają animowanym bohaterom złapać niesfornego Psotnika.

W programie #SuperKoderzy dla klas 4–8 uczniowie budują roboty, tworzą stacje pogodowe, kodują – rozwijając kreatywność, umiejętność logicznego myślenia i pracy w zespole. Zajęcia – w zależności od wybranej przez nauczyciela ścieżki – odbywają sią na lekcjach takich jak historia, język polski, muzyka, matematyka, lekcje przyrody czy język obcy, a także w szkołach specjalnych i klasach integracyjnych.

Oba programy wpisują się w podstawę programową. Rozpoczną się we wrześniu i będą toczyć się przez cały rok szkolny. Zajęcia będą prowadzone przez nauczycielki i nauczycieli na podstawie gotowych scenariuszy lekcji.

W województwie małopolskim MegaMisji wezmą udział następujące szkoły:

 1. Szkoła Podstawowa nr 1 im. Armii Krajowej w Szynwałdzie
 2. Zespół Placówek Oświatowych im. Stanisława Wyspiańskiego w Borzęcie
 3. Szkoła Podstawowa z Oddziałami Integracyjnymi im. Stefana Żeromskiego w Zabierzowie Bocheńskim
 4. Szkoła Podstawowa nr 1 im. Andrzeja Knapczyka-Ducha w Czerwiennem
 5. Zespół Szkolno-Przedszkolny w Modlnicy
 6. Szkoła Podstawowa nr 1 im. por. Tadeusza Stefaniszyna w Spytkowicach
 7. Szkoła Podstawowa im. M. Konopnickiej w Harkabuzie
 8. Zespół Szkolno-Przedszkolny w Łętowni
 9. Zespół Szkolno-Przedszkolny im. św. Jana Pawła II w Stryszowie
 10. Szkoła Podstawowa im. Orła Białego w Jaroszowcu
 11. Szkoła Podstawowa im. Adama Mickiewicza w Tenczynie
 12. Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 4 w Krakowie
 13. Szkoła Podstawowa im. A. Mickiewicza w Binczarowej
 14. Szkoła Podstawowa im. Tadeusza Banachiewicza w Porębie
 15. Szkoła Podstawowa w Maciejowicach

Z województwa małopolskiego do #SuperKoderów dołączą szkoły:

 1. Szkoła Podstawowa im. Gen. W. Sikorskiego w Ropicy Polskiej
 2. Zespół Szkolno-Przedszkolny im. W. Broniewskiego w Przybradzu
 3. Publiczna Szkoła Podstawowa SPSK im. Powstańców Śląskich pod patronatem św. Anny w Dębniku
 4. Szkoła Podstawowaw nr 1 im. por. T. Stefaniszyna w Spytkowicach
 5. Szkoła Podstawowa nr 1 im. Armii Krajowej w Szynwałdzie
 6. Zespół Szkolno-Przedszkolny im. T. Kościuszki w Ryczowie
 7. Szkoła Podstawowa im. J. Słowackiego w Zachełmnej
 8. Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Joninach
 9. Samorządowa Szkoła Podstawowa im. Z. Stryszowskiej w Janowicach
 10. Zespół Placówek Oświatowych im. Stanisława Wyspiańskiego w Borzęcie
 11. Publiczna Katolicka Szkoła Podstawowa im. św. Jana Pawła II w Zakopanem
 12. Szkoła Podstawowa Brata Witalisa – Wojciecha Lei w Podczerwonem
 13. Szkoła Podstawowa im. M. Konopnickiej w Harkabuzie
 14. Zespół Szkolno-Przedszkolny w Siennej
 15. Zespół Szkolno-Przedszkolny im. mjra H. Sucharskiego w Spytkowicach
 16. Szkoła Podstawowa im. Kazimierza Jagiellończyka w Gronkowie

Pełna lista szkół zakwalifikowanych do obu programów:

https://fundacja.orange.pl/aktualnosci/artykul/ktore-szkoly

Szkoły, które nie dostały się do programów mogą korzystać z otwartej MegaMisji i bezpłatnych scenariuszy zajęć #SuperKoderów dostępnych na stronach programów: https://megamisja.pl/ oraz https://superkoderzy.pl/

 

Fundacja Orange od lat działa na rzecz edukacji, rocznie wspiera tysiące nauczycielek i nauczycieli w tym, by ciekawie i skutecznie uczyli najmłodszych, jak bezpiecznie i mądrze korzystać z internetu. Programy fundacji rozwijają także zainteresowanie dzieci i młodzieży nauką programowania i sztuczną inteligencją. Podkreślają jednocześnie, jak ważne jest zachowanie zdrowego umiaru oraz krytyczne myślenie. Fundacja szkoli także nauczycieli (jest m.in. liderem projektu Lekcja: Enter realizowanego ze środków europejskich w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa) i opracowuje materiały poradnikowe dla rodziców. Jej inicjatywy oparte są na wynikach badań i konsultacjach z ekspertami.  2022 roku Fundacja otrzymała wyróżnienie w konkursie im. Janusza Korczaka dla instytucji wcielających w życie korczakowskie idee oraz tytuł Dobroczyńcy Roku 2022 w kategorii „Kultura i edukacja”.Więcej na: fundacja.orange.pl

 

Dodaj komentarz