Gazeta Wielicka - Najnowsze wiadomości z Wieliczki, Niepołomic, Gdowa, Kłaja i Biskupic

Wiadomość dla przyszłych pokoleń! List zamknięty w kapsule czasu

fot. Powiat Wielicki

W kapsule czasu, która zostanie zamontowana w kuli na szczycie remontowanej obecnie dzwonnicy przy Kościele św. Klemensa w Wieliczce, umieszczono list do przyszłych pokoleń. W uroczystości wzięli udział starosta Roman Ptak oraz wicestarosta Ewa Ptasznik.

Pozłacana kula, w której umieszczono kapsułę czasu, została zdemontowana wraz z krzyżem z przykościelnej dzwonnicy w połowie kwietnia w ramach trwającego remontu pokrycia dachowego zabytkowego kościoła. W trakcie prac odkryto w jej wnętrzu zakorkowaną butelkę z pergaminem zawierającym tekst w językach łacińskim i polskim. Z dokumentu wynika, że dzwonnica została pokryta miedzianą blachą w 1911 roku. Na odwrocie pergaminu znajduje się zapis informujący, że w 1938 roku, gdy proboszczem parafii był ks. Józef Śliwa, odnowiono i przerobiono krzyż, pozłocono kulę oraz naprawiono dach dzwonnicy.

Po 113 latach obecni mieszkańcy Wieliczki dodają swoją wiadomość dla przyszłych pokoleń. W kapsule czasu, obok listu, umieszczono wspomniany pergamin w butelce oraz aktualne wydania “Tygodnika Gość Niedzielny” i “Panoramy Powiatu Wielickiego”. Kapsuła zostanie umieszczona w odnowionej kuli i wraz z krzyżem ponownie zamontowana na wyremontowanej dzwonnicy kościoła.

Powiat Wielicki
Powiat Wielicki
Powiat Wielicki

Dodaj komentarz