Gazeta Wielicka - Najnowsze wiadomości z Wieliczki, Niepołomic, Gdowa, Kłaja i Biskupic

Miejscówka w Montenegro

11 kwietnia 2017 r. w ramach spotkań ?Podróże małe i duże? w Małopolskim Dźwięku i Słowa Andrzej Pasławki przybliży nam bałkańską perełkę – Czarnogórę.

Montenegro – ta tajemniczo brzmiąca kraina to nic innego, jak powstała po rozpadzie dawnej Jugosławii Czarnogóra, do niedawna będąca we wspólnocie z Serbią. Od 2006 roku samodzielne państwo. Państwo, w którym jako pierwszym nie będącym członkiem Unii Europejskiej przyjęto walutę Euro. Jak każdy bałkański kraj nie pozbawiony kontrastów i kontrowersyjnych opinii.

Kraj, który z powodzeniem może być wakacyjną alternatywą dla miłośników Adriatyku, ciepła i bałkańskiej gościnności.

Podczas prelekcji odbędziemy wirtualną podróż po Czarnogórze. Wjedziemy do niej zarówno standardowo, po asfaltowych drogach, jak i po bezdrożach, szlakami, których niejednokrotnie nie ma na mapach. A to dlatego, by zobaczyć klimat głębi kraju, jakże inny od nadmorskich kurortów. Odwiedzimy perłę wybrzeża ? Budvę, coraz bardziej skomercjalizowaną Bokę Kotorską, największy fiord adriatycki, gdzie czas się zatrzymał, Kotor, miasto o ponad dwutysiącletniej historii, w którym znajduje się katedra starsza od paryskiej Notre Dame, by na koniec dotrzeć do Ulcinja. To miasto o pirackiej tradycji, w którym czuć już powiew orientu. Za nim kilkanaście kilometrów tzw. Długiej Plaży ? jedynego nad Adriatykiem piaszczystego, długiego wybrzeża. Na samym jego końcu rzeka Bojana ? granica z Albanią i iście indonezyjskie klimaty w zawieszonych nad wodą restauracyjkach. Wjedziemy w masyw Lovćen, gdzie znajduje się potężne mauzoleum Petara Njegosza, najznamienitszego władcy Czarnogóry i wielkiego poety, wieszcza narodowego. Udamy się w przepiękne góry Durmitoru, na szczyt Śavin Kuk, zjedziemy nad kanion rzeki Tary ? największy kanion Europy, zawitamy w górskie Biogradsko Jezero, nad brzeg Jeziora Szkoderskiego, by kończąc swoistą ?czarnogórską pętlę?, stanąć u wrót Gór Przeklętych, w Ropojańskiej Dolinie.

Autor pokazu, Andrzej Pasławski, zaprasza na wyprawę w znane i zupełnie nie odwiedzane przez turystów rejony tego kraju, a czy Czarnogóra jest perłą Adriatyku ? ocenicie Państwo sami.

Andrzej Pasławski to fotograf, reporter, miłośnik Bałkanów, które ma we krwi i organizmie. Żyłkę wędrownika i pasję do zwiedzania wyniósł z domu rodzinnego. Na swej drodze życiowej spotkał kobietę równie zakręconą i od tego czasu wspólnie podróżują, fotografują i dzielą swe pasje. Te geny przekazali córkom, które stały się towarzyszkami wszystkich rodzinnych wypraw. Plonem zamiłowania do podróży i pasji fotografowania jest mnóstwo zdjęć z wojaży, wiele spotkań podróżniczych i wystaw fotografii. Od kilkunastu lat przemierzają Bałkany (ale nie tylko) w poszukiwaniu pięknych terenów, ciepła i przy okazji wypoczynku, poznając historię i codzienność tego rejonu, który zafascynował ich tak bardzo, że wracają tam co roku. Więcej o rodzinnym podróżowaniu Andrzeja Pasławskiego można przeczytać na stronie: www.fotolandia4x4.com.

Spotkanie odbędzie się 11 kwietnia 2017 r. (wtorek) o godz. 19.00 w kinie Małopolskiego Centrum Dźwięku i Słowa (ul. Zamkowa 4, wejście B, Niepołomice).

Wstęp wolny!

W trakcie pokazu konkurs z nagrodami.

Dodaj komentarz