Gazeta Wielicka - Najnowsze wiadomości z Wieliczki, Niepołomic, Gdowa, Kłaja i Biskupic

Niepołomicki turniej poetycki

Nie jest sztuką napisanie wiersza, i schowanie go do przysłowiowej szuflady ? to potrafi wielu. Nie jest również sztuką napisanie tekstu i stworzenie do niego własnej muzyki ? chociaż to udaje się już nielicznym.

Jest natomiast sztuką zaprezentowanie własnych intymnych przeżyć, swojego opisu otaczającego świata przed zgromadzoną publicznością i jury. To już wymaga pokonania tremy, niepewności i po prostu odwagi.

Takie uczucia towarzyszyły uczestnikom I Niepołomickiego Turnieju Poetyckiego, który odbył się 20 listopada w gościnnych progach Domu Kultury w Woli Batorskiej.

Celem Turnieju jest prezentacja i promocja twórczości literackiej mieszkańców Gminy Niepołomice.

Przybyłych uczestników Turniejowych zmagań przywitali organizatorzy Turnieju – Dyrektor Centrum Kultury w Niepołomicach Małgorzata Gajda, oraz pomysłodawca Turnieju Piotr Krupa, muzyk i autor, prowadzący Dom Kultury w Chobocie.
Życząc przybyłym uczestnikom Turniejowych zmagań udanych prezentacji swoich utworów Pani Małgorzata przedstawiła skład Jury, w którym zasiedli Piotr Krupa oraz poeta, satyryk i artysta estradowy ? Jan Jakub Należyty.

Turniej obejmował dwie kategorie tematyczne ? Turniej Jednego Wiersza i Turniej Piosenki Autorskiej.
Warunkiem uczestnictwa było przesłanie do oceny własnych tekstów, zaś wypadku piosenki autorskiej – nagrania własnego wykonania zgłoszonego utworu.

Tematy prezentowanych tekstów i piosenek były bardzo zróżnicowane, chociaż łączyło je jedno ? były intensywne w wyrazie, szczere, traktujące o sprawach powszednich, uczuciach, rodzinie, smutkach, pragnieniach, czy momentach zadumy i zdziwienia autora.

Po wysłuchaniu wszystkich uczestników Jury postanowiło przyznać :

W kategorii Turnieju Jednego Wiersza:

I miejsce – Pani Bożenie Henke, oraz dwa równorzędne II miejsca dla
Pani Marii Pyrz i Anny Kożuch, uczennicy Gimnazjum w Woli Batorskiej.

W kategorii Piosenki Autorskiej:

I miejsce ? Weronice Wilkosz, uczennicy Liceum Ogólnokształcącego w Niepołomicach;
II miejsce ? Magdalenie Stryszowskiej, uczennicy Technikum Hotelarskiego w Niepołomicach;
III miejsce ? Wojciechowi Popławskiemu, uczniowi Technikum Informatycznego w Niepołomicach.

Nagrodami w Turnieju były okolicznościowe dyplomy, albumy oraz płyty CD.
Nagrodą dodatkową dla Weroniki Wilkosz i Magdaleny Stryszowskiej jest zaproszenie do profesjonalnej rejestracji swoich utworów w ?ChobotSoundStudio? w Domu Kultury w Chobocie.

Na zakończenie organizatorzy Turnieju podziękowali publiczności za przybycie, a uczestnikom złożyli gratulacje za udział i za odwagę w ?wyjściu z cienia? własnej twórczości.

Pragnę na koniec serdecznie podziękować Pani Małgorzacie Gajdzie, Dyrektor Centrum Kultury w Niepołomicach za pomoc przy organizacji Turnieju, oraz Pani Renacie Siwek, instruktorowi Domu Kultury w Woli Batorskiej za profesjonalne przygotowanie sali do Turnieju i pomoc w jego sprawnym przeprowadzeniu.

Drodzy Poeci, Poetki i Autorzy ? do zobaczenia w przyszłym roku !!!

Piotr Krupa
(Źródło: kultura.niepolomice.pl)

Dodaj komentarz