Gazeta Wielicka- wiadomości z powiatu wielickiego

W Niepołomicach żyje się najlepiej!

Z badań przeprowadzonych wśród mieszkańców pięciu gmin Krakowskiego Obszaru Funkcjonalnego wynika, że Niepołomice to dobre miejsce do życia.  

Biuro Badań Społecznych Obserwator przeprowadziło badania jakości usług publicznych i jakości życia w pięciu gminach wchodzących w skład Krakowskiego Obszaru Funkcjonalnego. Badaniami zostali objęci mieszkańcy Niepołomic, Czernichowa, Michałowic, Skawiny i Zielonek. Wywiady przeprowadzono metodą CATI, a więc za pomocą rozmów telefonicznych wspartych specjalistycznym oprogramowaniem zapewniającym kompletne wypełnienie formularzy. W każdej gminie zrealizowano po 200 wywiadów. Osoby wybierane były losowo z bazy opartej na numerach zawartych w książce telefonicznej oraz bazy danych EDBMS.

Wnioski z badania są bardzo budujące. Mieszkańcy Niepołomic okazali się być najbardziej zadowoleni ze swojego życia (82,5%), a jeszcze większy odsetek ankietowanych wyraził zadowolenie z życia w naszej gminie (85,5%).  Czujemy się bezpiecznie w Niepołomicach (87,5%).  O naszym przywiązaniu do miejsca zamieszkania świadczy również to, że zaledwie 10% badanych (najmniej ze wszystkich gmin) byłoby skłonnych do wyprowadzki z gminy, w której aktualnie mieszka.

Z badań dowiedzieliśmy się również, że statystycznie w Krakowie pracuje co czwarty mieszkaniec naszej gminy, a do stolicy Małopolski dojeżdżamy głównie samochodami, spory odsetek osób dojeżdża również prywatnymi mikrobusami.

Jak wynika z badań, jesteśmy najbardziej zadowoleni z dostępności do gminnej sieci wodociągowej,  organizacji wywozu odpadów oraz dostępu do ważnych usług konsumenckich i publicznych w okolicach miejsca zamieszkania. Wysoko oceniono również możliwość uprawiania sportu i rekreacji oraz jakość terenów zielonych dostępnych dla mieszkańców.

Nad czym musimy popracować? Poprawy zdaniem mieszkańców wymaga przede wszystkim dostępność i jakość usług medycznych. Za priorytetowe działania wskazano również pracę nad wzrostem jakości edukacji dzieci i młodzieży oraz poprawę stanu środowiska naturalnego. Zdaniem badanych uwagę należy skupić również nad dostępnością chodników oraz ułatwieniem przemieszczania się po gminie.

Na zakończenie badania zadano pytanie dotyczące zaufania dla władz gminy. Okazało się, że to respondenci z gminy Niepołomice obdarzają władze największym zaufaniem (71%). To spora nobilitacja, ale i dodatkowa motywacja do poprawy elementów wskazanych za szczególnie istotne przez ankietowanych mieszkańców naszej gminy.

(Źródło: Gmina Niepołomice)

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Bądź na bieżąco!

Obserwuj nas w mediach społecznościowych i bądź na bieżąco!