Gazeta Wielicka - Najnowsze wiadomości z Wieliczki, Niepołomic, Gdowa, Kłaja i Biskupic

Zorza polarna nad Polską. Tej nocy spójrz w niebo!

Zorza polarna nad Polską

Ostatnie wydarzenia na Słońcu mogą przynieść nam niezwykłe widowisko na nocnym niebie. Seria silnych rozbłysków na naszej gwiazdzie sprawiła, że w kierunku Ziemi zmierza teraz duża ilość plazmy. To oznacza, że najbliższej nocy będziemy mogli podziwiać zorzę polarną! Udostępnij tą informację i poinformuj swoich znajomych – taka noc nie zdarza się często!

Rozbłyski na Słońcu, niektóre z nich klasyfikowane nawet jako X, spowodowały emisję koronalnych wyrzutów masy skierowanych w stronę naszej planety. Amerykańska Narodowa Służba Oceaniczna i Atmosferyczna nie pozostaje obojętna na te zjawiska i ostrzega, że istnieje realne zagrożenie wystąpienia burzy magnetycznej klasy G4 – co oznacza potencjalnie bardzo silne zakłócenia w polu magnetycznym Ziemi.

Co to oznacza dla naszych nocnych obserwacji? Możliwe jest, że już tej nocy nad Polską pojawi się zorza polarna. To wydarzenie, które zdarza się niezwykle rzadko, może być widoczne bez trudu nawet z terenów miejskich, w postaci delikatnej łuny świetlnej na nocnym niebie.

Takie warunki do obserwacji zorzy polarnej nad Polską nie zdarzyły się od kilkunastu, a być może nawet około 20 lat. To doskonała okazja dla miłośników astronomii i nie tylko, by podziwiać to naturalne spektakl kosmiczny. Niezapomniane chwile spędzone na obserwacji zjawisk astronomicznych mogą już wkrótce stać się rzeczywistością dla wszystkich zainteresowanych. Czekamy z niecierpliwością na to, co przyniesie nam zbliżająca się noc!

Dodaj komentarz