Gazeta Wielicka - Najnowsze wiadomości z Wieliczki, Niepołomic, Gdowa, Kłaja i Biskupic

Zakaz kąpieli na Bobrowym Rozlewisku. Wykryto bakterie kałowe

Wakacje to czas, gdy wielu z nas szuka ochłody i rozrywki nad brzegiem jeziora lub na kąpieliskach. Niemniej jednak, w trosce o zdrowie i bezpieczeństwo publiczne, czasami konieczne staje się podjęcie decyzji o tymczasowym zakazie kąpieli. Tak właśnie stało się na Bobrowym Rozlewisku, popularnym kąpielisku w okolicach Niepołomic, gdzie Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Wieliczce podjął decyzję o wprowadzeniu zakazu kąpieli w wyniku analizy wyników badań próbek wody pobranych ze zbiornika wodnego.

Decyzja, która zapadła 18 sierpnia 2023 roku, opiera się na wynikach badań przeprowadzonych na próbkach wody zebranych 7 sierpnia tego samego roku. Wyniki tych badań niestety wykazały obecność skażenia mikrobiologicznego, co stanowi poważne zagrożenie dla zdrowia publicznego. Woda pobrana z Bobrowego Rozlewiska zawierała nieakceptowalne ilości escherichia coli oraz enterokoków kałowych, co stawia pod znakiem zapytania jej przydatność do kąpieli.

Escherichia coli i enterokoki kałowe to bakterie, które w normalnych warunkach mogą być obecne w jelitach ludzi i zwierząt, ale ich występowanie w wodzie kąpieliskowej jest oznaką potencjalnego skażenia fekalnego, co może prowadzić do różnych problemów zdrowotnych, takich jak infekcje przewodu pokarmowego, skórne i inne. Woda, której jakość została podważona przez te wyniki, staje się bezpośrednim zagrożeniem dla zdrowia ludzi.

W trosce o zdrowie mieszkańców oraz odwiedzających to malownicze kąpielisko, Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Wieliczce podjął niezbędną decyzję o zamknięciu kąpieliska do czasu, aż jakość wody zostanie ponownie potwierdzona jako bezpieczna dla ludzi. Kolejne badanie wody jest planowane po upływie 7 dni od wprowadzenia zakazu kąpieli. Warto podkreślić, że takie działania są ukierunkowane na ochronę zdrowia i bezpieczeństwa publicznego, chociaż mogą wywołać pewne niedogodności w okresie letniego sezonu.

Decyzja o czasowym zakazie kąpieli na Bobrowym Rozlewisku jest dowodem na odpowiedzialne podejście władz sanitarnych do spraw związanych z ochroną zdrowia publicznego. Pomimo rozczarowania, które towarzyszy zamknięciu popularnego kąpieliska, pamiętajmy, że priorytetem jest zapewnienie bezpieczeństwa dla wszystkich osób, które korzystają z wód rekreacyjnych.

W międzyczasie zachęcamy wszystkich do śledzenia komunikatów wydawanych przez władze sanitarno-epidemiologiczne oraz lokalne samorządy, aby być na bieżąco z aktualnym stanem wody na kąpieliskach i przestrzegać wszelkich zaleceń mających na celu ochronę zdrowia.

 

Aktualizacja 28.08.2023:

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Wieliczce informuje, że woda w kąpielisku Bobrowe Rozlewisko zlokalizowanym w Zabierzowie Bocheńskim jest zdatna do kąpieli.

Po analizie próbek wody pobranej z kąpieliska od 21 do 24 sierpnia 2023, stwierdzono, że jakość wody spełnia wymagania rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 17 stycznia 2019 w sprawie nadzoru nad jakością wody w kąpielisku i miejscu okazjonalnie wykorzystywanym do kąpieli (Dz. U. z 2019r., poz. 255)

Dodaj komentarz