Gazeta Wielicka - Najnowsze wiadomości z Wieliczki, Niepołomic, Gdowa, Kłaja i Biskupic

Wydarzenie kulturalne wraca do Wieliczki po 4 latach przerwy! Sprawdź jakie atrakcje będą czekać na uczestników

Wydobywanie soli za pomocą drewnianych narzędzi, skręcanie lin, lepienie garnków, stanowiska archeologiczne, malowanie solniczek czy wykonywanie dokumentów z pieczęcią. Na te wszystkie atrakcje będzie mógł liczyć każdy, kto 16 czerwca br. zdecyduje się odwiedzić Zamek Żupny w Wieliczce.

Święto Soli wraca do Wieliczki po 4 latach przerwy, a to oznacza, że miasto na powrót stanie się kulturalnym centrum! To wyjątkowe wydarzenie obiecuje być wspaniałą zabawą dla każdego, oferując zarówno historyczne, jak i interaktywne doświadczenia.

Wydarzenie przeniesie uczestników w czasy wielkiego królewskiego przedsiębiorstwa solnego, ukazując metody pozyskiwania tego cennego minerału w Wieliczce. W sektorze tradycyjnym odbędzie się rekonstrukcja XVII-wiecznej warzelni soli, gdzie każdy będzie mógł spróbować swoich sił w produkcji soli za pomocą drewnianych narzędzi. Interaktywna forma imprezy pozwoli również na osobiste sprawdzenie się w tradycyjnych rzemiosłach, takich jak skręcanie lin, wykonywanie beczek, lepienie garnków, czerpanie papieru, wyplatanie koszy, wykuwanie w metalu czy wyrabianie świec. Uczestnicy będą mogli także wcielić się w rolę rzeźbiarza, co wymaga nie lada umiejętności, gdyż sól jest bardzo wymagającym materiałem.

Sektor edukacyjny zaoferuje zajęcia z masy solnej, stanowiska archeologiczne, malowanie solniczek, wykonywanie dokumentów z pieczęcią oraz zaskakujące eksperymenty chemiczne w mobilnym laboratorium. Dodatkowo, rodziny będą mogły wziąć udział w torze przeszkód „Solni Siłacze”, rodzinnym questie oraz zjeździe na linie z XIV-wiecznej baszty.

Nie zabraknie także możliwości zwiedzania z przewodnikiem Zamku Żupnego, dawnej siedziby solnego przedsiębiorstwa. To niepowtarzalna okazja, aby zobaczyć dotychczas niedostępne wnętrza budynku północnego zamku z polichromiami oraz wystawy czasowe: „Świat górników. Praca górników na dawnych fotografiach” i „Tajemnice kościoła św. Klemensa w Wieliczce”. Unikatową kolekcję solniczek, jedną z najcenniejszych na świecie, można podziwiać w Zamku Środkowym, gdzie prezentowana jest także wystawa „Powroźnictwo w grafice”.

Całość dopełnią koncerty Reprezentacyjnej Orkiestry Dętej Kopalni Soli “Wieliczka”, Kapeli Mietniowskiej i Kapeli Hanki Wójciak. Na scenie zobaczymy również interaktywny spektakl teatralny w wykonaniu aktorów z „Krak – Art.” oraz loterię „kosz z solą”. W Karczmie u Żupnika będzie można spróbować specjałów z kuchni żupnej oraz innych lokalnych przysmaków.

„Święto Soli” to wydarzenie, które łączy historię, edukację i rozrywkę, oferując coś wyjątkowego dla każdego uczestnika. Nie przegap tej niezwykłej okazji do zabawy i nauki w jednym z najbardziej znanych miejsc w południowej Polsce!

Fot. Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka

Dodaj komentarz