Gazeta Wielicka - Najnowsze wiadomości z Wieliczki, Niepołomic, Gdowa, Kłaja i Biskupic

Gwiazda Północy po raz pierwszy w Krakowie!

Koncert Anu Tali w Krakowie

Anu Tali będzie bohaterką listopadowego koncertu w cyklu Gwiazdy z Sinfoniettą. Orkiestra zaprosiła do wspólnego występu estońską dyrygentkę o wyrazistym i świeżym spojrzeniu na muzyczną klasykę. 29 listopada o godzinie 19.30 w sali koncertowej Filharmonii Krakowskiej zabrzmią utwory kompozytorów z Północy Europy: Arvo Pärta, Erkki-Svena Tüüra, lecz także kompozycje współczesnych i dawnych klasyków: Pendereckiego oraz Mozarta.

„Herald Tribune” pisała o niej: „energetyczna, błyskotliwa i charyzmatyczna”. Anu Tali to artystka, która znakomicie wpisuje się w cykl koncertów Sinfonietty Cracovii przybliżający krakowskiej publiczności wschodzące gwiazdy europejskiej sceny muzyki klasycznej. Estońska dyrygentka wnosi na tę scenę coś wyjątkowego: świeże spojrzenie i intrygujące wybory repertuarowe. Będzie to pierwsza koncertowa wizyta w Krakowie tej artystki, która ma za sobą znakomicie przyjęte realizacje operowe, szefowanie Sarasota Orchestra na Florydzie oraz występy m. in. z New Japan and Tokyo Philharmonic Orchestras, Orchestre National de France, Mozarteumorchester Salzburg czy Deutsches Symphonieorchester Berlin.

U Boku Anu Tali wystąpi ponadto Stephen Waarts, skrzypek zbierający najlepsze recenzje od krytyków na całym świecie, przede wszystkim za swoją pasję, lecz także sprawność wykonawczą. Solista będzie miał okazję dowieść jej w „V koncercie skrzypcowym” Wolfganga Amadeusa Mozarta. Z kolei w legendarnym „Fratres” Arvo Pärta solista stworzy wraz z wyrazistym brzmieniem smyczków Sinfonietty Cracovii minimalistyczną przestrzeń medytacji. Podobnych – wyciszających i głębokich emocji publiczność może spodziewać się także w „Pasji” Erkki-Svena Tüüra.

Anu Tali wystąpi w Filharmoni Krakowskiej

Listopad jest miesiącem 90. rocznicy urodzin Krzysztofa Pendereckiego, mentora muzyków Sinfonietty Cracovii, z którym orkiestra miała okazję koncertować, a dziś pielęgnuje jego dziedzictwo i dzieli się inspiracjami płynącymi z muzyki Maestro. Także dlatego w programie koncertu znajdzie się „Sinfonietta nr 3” Krzysztofa Pendereckiego, utwór który śmiało można określić jako jedną z „muzycznych wizytówek” krakowskiego zespołu.

Między innymi ten właśnie utwór znalazł się w programie trasy koncertowej Penderecki 90., zrealizowanej ze wsparciem Instytutu Adama Mickiewicza, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Miasta Kraków. W czterech koncertach z muzyką Krzysztofa Pendereckiego (które odbędą się pomiędzy 12 a 16 listopada w Hiszpanii i Portugalii) Sinfonietta Cracovia pod batutą Katarzyny Tomali-Jedynak miała zaszczyt zaprezentować się jako ambasadorka polskiej kultury, ale i muzycznego dziedzictwa Krakowa.

Projekt trasy koncertowej zyskał specjalne wsparcie Miasta Krakowa. Trasa koncertowa Penderecki 90. jest współfinansowana przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „Promocja kultury polskiej za granicą”. Koncerty w Madrycie, Bilbao oraz Alicante są ponadto współfinansowane przez Instytut Adama Mickiewicza jako część obchodów 90. rocznicy urodzin Krzysztofa Pendereckiego

Pełny program koncertu z Anu Tali i informacje o biletach pod adresem: https://www.sinfonietta.pl/koncerty/anu-tali

Dodaj komentarz