Gazeta Wielicka - Najnowsze wiadomości z Wieliczki, Niepołomic, Gdowa, Kłaja i Biskupic

Ponad 200 osób zgłosiło się do wojska w Krakowie!

W dniu 17 listopada 2023 roku, o godzinie 5:30 rano, bramy jednostki 11. Małopolskiego Batalionu Obrony Terytorialnej (MBOT) otworzyły się dla ponad dwustu ochotników, w tym imponującej liczby 43 kobiet. To wydarzenie było kolejnym rekordowym wcieleniem, odnotowanym od czasu wybuchu wojny na Ukrainie. Wzrost zainteresowania służbą w armii jest zauważalny, a liczba ochotników nie maleje. Zjawisko to nie tylko świadczy o odpowiedzialności obywateli wobec kraju, ale również o chęci aktywnego uczestnictwa w zabezpieczaniu terytorium.

Kapitan Adam Trębacz, oficer prasowy 11 MBOT, podkreśla, że odnotowują oni bardzo duże zainteresowanie służbą w armii. Co więcej, ci żołnierze, którzy zakończyli już swoją służbę, decydują się na powrót do wojskowych struktur, co zasila szeregi zawodowych. Jest to nie tylko wyraz patriotyzmu, ale również potwierdzenie atrakcyjności oraz prestiżu służby w obronie terytorialnej.

Warto zaznaczyć, że trzon zgłoszonych do służby składa się głównie z doświadczonych szeregowych i podoficerów, posiadających długoletnią historię służby w armii. Ci żołnierze o wieloletnim doświadczeniu stanowią fundament jednostki, przynosząc ze sobą nie tylko umiejętności bojowe, ale również wartościowe doświadczenie, które może być przekazywane młodszym kolegom.

Wojska Obrony Terytorialnej w Krakowie

Osiemdziesięciu żołnierzy o większym doświadczeniu weźmie udział w ośmiodniowym szkoleniu wyrównawczym, które pozwoli na dostosowanie umiejętności całej grupy ochotników do jednolitego poziomu. Pozostałe sto trzydzieści osób rozpocznie intensywne 16-dniowe szkolenie podstawowe, obejmujące profesjonalne szkolenie strzeleckie, ćwiczenia z lekkiej taktyki, elementy musztry oraz zasady przetrwania w terenie.

Czytaj także:  Oszustwa na „policjanta” i „wnuczka” – prelekcja dla seniorów w Wieliczce

WOT w Krakowie

Szkolenie to nie tylko rozwija umiejętności bojowe, ale również kształtuje charakter, buduje dyscyplinę i wzmacnia zdolności przetrwania w różnych warunkach terenowych. Po zakończeniu 16-dniowego procesu, ci, którzy wytrwają do końca i zaliczą wymagający egzamin, złożą uroczystą przysięgę w Nowym Targu.

Wzrost zainteresowania służbą w Małopolskich Terytorialsach oraz imponujące liczby ochotników świadczą o silnym zaangażowaniu społeczeństwa w sprawy obrony kraju. Nowa fala terytorialsów z pewnością wniesie świeże spojrzenie, doświadczenie i determinację do jednostki, przyczyniając się do zwiększenia potencjału obronnego regionu. Obywatele gotowi są nie tylko bronić, lecz także aktywnie budować bezpieczną przyszłość dla siebie i swoich rodzin.

Dodaj komentarz

Ostatnie komentarze

Partnerzy