Gazeta Wielicka - Najnowsze wiadomości z Wieliczki, Niepołomic, Gdowa, Kłaja i Biskupic

Komunikat dla całego powiatu wielickiego! UWAGA na kwitnący w naszym regionie barszcz Sosnowskiego

fot. Pixabay

Barszcz Sosnowskiego to jeden z najbardziej niebezpiecznych gatunków roślin występujących w Polsce. Należy pamiętać, że największe zagrożenie poparzeniem występuje w słoneczne, upalne dni, w okresie kwitnienia barszczu. Podczas występowania takich warunków pogodowych olejki eteryczne mogą unosić się w powietrzu, co powoduje ryzyko poparzenia nawet bez bezpośredniego kontaktu z rośliną. Do jakiej jednostki zgłosić występowanie barszczu na terenie powiatu wielickiego? 

Związki, które są zawarte w soku i wydzielinie włosków gruczołowych barszczu Sosnowskiego pod wpływem działania promieni UVA i UVB wiążą się ze skórą, powodując w ten sposób oparzenia II i III stopnia. W ciągu 24 godzin objawy się najczęściej nasilają w postaci zaczerwienienia skóry i pęcherzy z surowiczym płynem. Stan zapalny utrzymuje się około 3 dni. Co istotne, miejsca podrażnione zachowują wrażliwość na światło ultrafioletowe nawet przez kilka lat.

Oprócz oparzeń związki zawarte w barszczu Sosnowskiego mogą wywoływać:

  • podrażnienia dróg oddechowych,
  • nudności,
  • wymioty,
  • bóle głowy,
  • zapalenie spojówek.

Tę niebezpieczną roślinę można spotkać na łąkach, polach uprawnych, przy drogach, wzdłuż brzegów rzek, jezior, potoków, w parkach, lasach, a nawet ogrodach.

Co należy zrobić, jeśli mieliśmy kontakt z organami lub sokiem toksycznego barszczu?

Należy przemyć skórę zimną wodą, aby zmyć z niej sok rośliny oraz chronić ją przed działaniem promieni słonecznych minimum 48 godzin. W przypadku wystąpienia reakcji zapalnej lub opuchlizny, w celu jej złagodzenia, można zastosować zimne okłady. Jeżeli mamy wątpliwości lub dolegliwości nasilają się, należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem. Nie wolno drapać miejsc poparzonych, a miejsce występowania inwazyjnej rośliny należy zgłosić do odpowiednich służb.

Gdzie zgłosić występowanie rośliny?

Zgodnie z informacją zawartą na www.gov.pl występowanie barszczu Sosnowskiego należy zgłosić na całodobowy numer alarmowy straży miejskiej: 986.

W Polsce występują inne gatunki roślin, które często są mylone z barszczem Sosnowskiego, takie jak barszcz zwyczajny, arcydzięgiel litwor i dzięgiel leśny. Jeśli nie mamy pewności, co do odmiany rośliny, Lasy Państwowe rekomendują kontakt z lokalną gminą, Regionalną Dyrekcją Ochrony Środowiska lub leśnikami.

Dodaj komentarz