Ludzie i zwierzęta latają w Kosmos, a pierwszym zwierzęciem we Wszechświecie była suczka Łajka. Zginęła ona tam w wyniku stresu, turbulencji, wibracji i przegrzania się kapsuły. Pełna prawda o historii tej suczki ujawniona została dopiero w 2002 roku. Pierwszym Amerykaninem w przestrzeni kosmicznej był Alan Shepherd, który na pokładzie statku Mercury 3 wzbił się w Kosmos 5 maja 1961 roku. A troszkę więcej niż dwa lata później w przestrzeń kosmiczną poleciała pierwsza kobieta a mianowicie Walentina Tierieszkowa.
We wszechświecie jest inaczej niż na naszej planecie. Gdy nie ma grawitacji płyny ustrojowe podchodzą jakby wyżej, niż ma to miejsce na Ziemi. Prowadzi to do tego, że jest więcej płynu w czaszce i wizja astronauty jest nieco zatarta. Po prostu gorzej widzi. Kwiaty w Kosmosie też pachną inaczej niż na Ziemi. Wszystko w wyniku innych czynników środowiskowych. I tak róże z promu Discovery zostały sprowadzone na Ziemię i dodane do japońskich perfum “Zen”. Według nowych szacunków w Drodze Mlecznej znajduje się ok. 400 miliardów gwiazd. A galaktyk (czyli ogromnych skupisk gwiezdnych) jest tam też wiele miliardów i niektóre są znacznie większe od naszej Drogi Mlecznej. Przy takich ilościach gwiazd niektórzy astronomowie zakładają, że tylko w naszej galaktyce może znajdować się nawet miliony zaawansowanych cywilizacji. Musimy je teraz tylko odkryć. I postawić kropkę nad “i” w kwestii poszukiwania życia.
Lecę dalej. Chodzisz może na siłownię? Jeśli tak to mam ciekawostkę. Wiedz, że w Kosmosie astronauci szybko tracą masę mięśniową, dlatego muszą ćwiczyć ok. 2 godziny dziennie, aby nie zniknąć. Kolejną ciekawostką jest to, że bez skafandra w przestrzeni kosmicznej człowiek może przeżyć od 15 do 30 sekund, a cena takiego skafandra to wydatek rzędu 11 milionów dolarów. Nic, to ruszamy dalej w przestrzeń. O ile nie grzmotnie w nas jakaś asteroida, czy nie nadciągnie biblijny Armagedon. Wtenczas (jak spełnione zostaną wspomniane warunki) jesteśmy skazani na dalszy podbój Kosmosu.
A, co tam słychać w Kosmosie? Jak to co? Nic. Wszak dźwięk się w próżni nie rozchodzi…
Dodaj komentarz