Gazeta Wielicka - Najnowsze wiadomości z Wieliczki, Niepołomic, Gdowa, Kłaja i Biskupic

Dzielnice w których buduje się najwięcej – gdzie w Krakowie przybywa najszybciej mieszkań i mieszkańców

Wszelkie raporty dotyczące rynku mieszkaniowego w Krakowie pokazują, że rok 2017 był rokiem rekordowym pod względem liczby nowych mieszkań. Sprzedano ich niemal 19 tys., a popyt na nowe mieszkania w Krakowie nadal jest ogromny. Zobaczmy, w których dzielnicach buduje się najwięcej.

Podgórze zdecydowanym liderem na krakowskim rynku nowych mieszkań

Zdecydowanym liderem na mieszkaniowej mapie Krakowa jest teren dawnej dzielnicy Podgórze. To właśnie w tym rejonie buduje się najwięcej, bo też i tutaj znajduje się bardzo wiele wolnych przestrzeni, które można jeszcze zabudować. W zeszłym roku powstało tutaj aż 66 inwestycji deweloperskich.

Nadal rozrasta się zachodnia część dzielnicy czyli rejon Ruczaju i dalej w stronę Skotnik. Sporo inwestycji powstaje również w południowej części Krakowa, czyli w rejonie Podgórza Duchackiego oraz w rejonie ul. Wielickiej oraz nieco bardziej na wschód w okolicach zalewu Bagry.

Śródmieście i Krowodrza nie pozostają w tyle

Nieco mniejszą liczbę nowych inwestycji, ale nadal zauważalną na mieszkaniowej mapie Krakowa, znajdziemy w dzielnicach Śródmieście i Krowodrza. W Śródmieściu powstało 55 inwestycji, a w rejonie Krowodrza niewiele mniej, bo 47. Nie dziwi fakt, że w rejonie tym powstają nowe mieszkania w Krakowie, bo jest to teren dobrze rozwinięty pod względem infrastruktury. Dobra komunikacja z centrum i łatwy dojazd do dróg wylotowych z miasta oraz dobre zaplecze edukacyjno-handlowe na miejscu, a przy tym bliskość terenów zielonych sprawiają, że mieszkania w tych okolicach cieszą się ogromną popularnością.

Stawkę rynku pierwotnego mieszkań zamyka Nowa Huta

Najmniej nowych mieszkań powstaje w Nowej Hucie, a liczba inwestycji prowadzonych w tym rejonie wynosi zaledwie 18. Jest to ponad trzy razy mniej niż w dzielnicy Podgórze, choć patrząc na kilka lat wstecz widać wyraźnie, że rejon ten jest uważany za coraz bardziej atrakcyjny. Istniejąca stara zabudowa, dużo zieleni i dobra infrastruktura komunikacyjna przy niskich cenach gruntów sprawiają, że drzemie w niej ogromny potencjał. Eksperci prognozują, że już niebawem stanie się to jeden z bardziej atrakcyjnych rejonów Krakowa, co spowoduje w niedługim czasie wzrost liczby inwestycji oraz popytu na mieszkania w Nowej Hucie.

Zmiany na rynku nieruchomości

Po pamiętnym boomie mieszkaniowym z lat 2008-2009, gdy mieszkania sprzedawano na etapie dziury w ziemi, prognozowano, że taka sytuacja przez długie lata się nie powtórzy. Okazuje się jednak, że po niespełna 10 latach nowe mieszkania w Krakowie znów cieszą się tak ogromną popularnością, że większość inwestycji jest sprzedawana zanim jeszcze powstanie. Bardzo trudno jest w tej chwili znaleźć gotowe mieszkania od dewelopera. Średni czas oczekiwania na własne M wynosi dwa lata i to mimo tego, że liczba prowadzonych inwestycji w porównaniu z okresem sprzed 10. lat znacząco wzrosła. Jeszcze kilka lat temu roczna sprzedaż mieszkań wynosiła ok. 5 tys., co w porównaniu ze sprzedażą bliską 19 tys. pokazuje jak dynamicznie rozwija się rynek nowych mieszkań w Krakowie.

Dodaj komentarz