Gazeta Wielicka - Najnowsze wiadomości z Wieliczki, Niepołomic, Gdowa, Kłaja i Biskupic

Kominki opalane drewnem jak główne źródło ciepła w budynku mieszkalnym

Potrzeba zapewnienia odpowiedniego poziomu ciepła w budynku zmusza inwestora do wyboru urządzenia grzewczego. Nie zawsze jednak taki obiekt mam możliwość budowania kotłowni w oddzielnym pomieszczeniu. Wynikać to może z rozmiaru działki lub braku podpiwniczenia.

Stąd konieczność opracowania rozwiązania będące jednocześnie urządzeniem grzewczym oraz dekoracyjnym elementem centralnej części mieszkania. Jeżeli wybór padł na wkład kominkowy, należy upewnić się o odpowiedniej średnicy kanału dymnego oraz wystarczającym poziomie wentylacji w pomieszczeniu gdzie takie urządzenie będzie montowane. Wkłady z płaszczem wodnym jako uzupełnienie już istniejących systemów Często zmiana źródła ciepła wiąże się z modernizacją istniejącej instalacji centralnego ogrzewania. Aby połączyć oba rozwiązania, można stosować kominki z płaszczem wodnym. Czynnikiem grzewczym jest woda ogrzewana ogniem spalanego drewna w palenisku kominka. Przez wymiennik płytowy można połączyć różne układy tak, aby oba ogrzewały mieszkanie lub piec dodatkowy wspomagał kominek w czasie dużych spadków temperatur. Instalacja taka musi być wyposażona w zabezpieczenia hydrauliczne przed przekroczeniem temperatury wrzenia wody. Zwiększa to koszt rozwiązania i powoduje konieczność opracowania planów instalacji z zaworami bezpieczeństwa oraz przelewem wody z układu. Wkłady kominkowe z dystrybucją ciepłego powietrza Do prostych układów klienci częściej wybierają kominki żeliwne ogrzewające powietrze w specjalnej przegrodzie nad paleniskiem. Tak uzyskane ciepło jest dostarczane do pomieszczeń w budynku przez system kanałów i kratek wentylacyjnych.

Przy budowaniu systemu grzewczego od podstaw istnieje możliwość zaplanowania kanałów tak, aby transport ciepła odbywał się grawitacyjnie. W ten sposób regulację siły nadmuchu można wykonać przy pomocy regulowanych żaluzji w kratkach wentylacyjnych. Przy montowaniu kominka do już istniejącego obiektu i układu pomieszczeń można posiłkować się mechanicznym wspomaganiem. Wentylator kominkowy wyposażony jest w filtr, aby wyłapywać zanieczyszczenia w postaci pyłów i kurzu. Połączony jest on z czujnikiem temperatury, więc jego praca rozpoczyna się dopiero po osiągnięciu ustawionej na skali temperaturze powietrza. Zmniejsza to koszty energii zużytej przez nawiew. Mechaniczne wspomaganie umożliwia budowę dłuższych kanałów wentylacyjnych o skomplikowanych kształtach wynikających z przeszkód architektonicznych. Odpowiedni opał poprawiający sprawność kominków Aby kominki nie były obciążeniem dla środowiska, należy używać odpowiednio dobranego i przygotowanego opału. Powinno być to drewno pochodzące z drzew liściastych. Warunkiem koniecznym jest sezonowanie takiego materiału przeznaczonego na opał. W ten sposób uzyskujemy wyższą temperaturę spalania oraz mniej emitowanych spalin. Spada również zużycie drewna, ponieważ zawiera one mniejszą wilgotności. W przypadku braku miejsca do przechowywania zapasu drewna producenci polecają brykiet wykonany z trocin drzew liściastych. Dostępny jest on w marketach budowlanych w opakowaniach detalicznych. Więcej informacji Więcej informacji o różnych urządzeniach grzewczych i innych produktach, takie jak m.in. kowadła, znajdziecie na stronie Szalony Max – sklep internetowy z wyposażeniem warsztatowym.

1 komentarz