Gazeta Wielicka - Najnowsze wiadomości z Wieliczki, Niepołomic, Gdowa, Kłaja i Biskupic

Mały ogród ? jak go zaaranżować?

Małe ogrody mają to do siebie, że są trudne w aranżacji. Wydawać się może, że im mniejszy teren do zagospodarowania, tym prościej, wystarczy przecież posadzić kwiaty, drzewa, krzewy i gotowe. Jednak nic bardziej mylnego. Im mniej miejsca, tym trudniej sprawi, aby ogród był miejscem ciekawym i oryginalnym. Często kończy się głównie na stworzeniu małego miejsca do siedzenia, posadzeniu łatwych w obsłudze krzewów. Jednak takie elementy jak rzeźby z drewna do ogrodu, czy kamienne ozdoby mogą uczynić nawet z najmniejszego ogrodu niezwykle ciekawe miejsce.

Rzeźba w kamieniu ? jak ją wkomponować w mały ogród

Rzeźba w kamieniu to nie jest pierwsza rzecz, która przychodzi nam do głowy, kiedy myślimy o ozdobieniu małego ogrodu. Jednak jest to coś na tyle oryginalnego, że nikt z pewnością nie będzie w stanie nam odebrać tej oryginalności. Kamień jest bardzo wdzięcznym materiałem. Pasuje w zasadzie do wszystkiego, ponieważ jest naturalny, doskonale się wkomponuje w rośliny zielone, kolorowe kwiaty, dobrze wygląda w towarzystwie dużych drzew i wody. Rzeźby kamienne bardzo dobrze łączą się z różnego rodzaju oczkami wodnymi, jeziorkami, fontannami. Świetnie pasują także do wszelkiego rodzaju mebli, czy to z drewna, czy z innych materiałów.

Drewniane meble i inne elementy

Wspomniane drewniane meble idealnie pasują nie tylko do dużych ogrodów, ale także do tych małych. Dlatego, że drewno jest naturalnym materiałem, nie dominuje i nie przykuwa aż tak bardzo uwagi. Najważniejsze w ogrodzie powinny być zdecydowanie rośliny dlatego meble, które wykonane zostały z drewna, świetnie wpisują się w tematykę takich właśnie niewielkich ogrodów. Inne elementy, które mogą znaleźć się w tak małych ogrodzie, są np. rzeźby, ale tym razem z drewna. Rzeźby z drewna do ogrodu to super sprawa, dzięki której nawet maleńki ogródek nabiera niezwykłego i tajemniczego charakteru.

W małym ogrodzie warto także postawić na niskie rośliny. Świetnie sprawdzą się różnego rodzaju trawy, które rosną nawet do metra bądź wyżej, krzewy, które rosną w górę, a także pnącza, czyli wszystko to, co sprawia, że optycznie ogród wygląda na bardziej przytulny i większy. Przypadku wszelkiego rodzaju mebli i ozdób decydowanie powinno się stawiać na naturalne materiały, które staną się elementem natury, nie będą się przez nią przebijać i wpasują się w klimat. To bardzo ważne w miejscu, gdzie mamy ograniczoną przestrzeń. Mały ogród powinien przede wszystkim stanowić miejsce odpoczynku i relaksu, a nie przytłaczać ilością różnorakich stylów, roślin i ozdób.

Dodaj komentarz