Gazeta Wielicka - Najnowsze wiadomości z Wieliczki, Niepołomic, Gdowa, Kłaja i Biskupic

Alert burzowy! Ostrzeżenie 2. stopnia dla naszego regionu

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenie 2. stopnia z prawdopodobieństwem wynoszącym, aż 80%. Alert dotyczy południowo-wschodniej Polski, w tym m.in. powiatu wielickiego. Jaki jest prognozowany przebieg załamania się pogody oraz w jakich godzinach obowiązuje ostrzeżenie?

Ostrzeżeniami został objęty niemalże cały kraj, w szczególności północna część oraz południowo wschodnia. Najmniejszym ryzykiem obarczona została centralna Polska oraz południowy zachód. Burze mają rozwinąć się już w godzinach około południowych.

IMGW prognozuje burze w powiecie wielickim, które miejscami mogą występować w towarzystwie bardzo silnych opadów deszczu do 35 mm (lokalnie nawet do 50 mm). Nie zabraknie również porywów wiatru do 70 km/h. Alert obowiązuje 20 maja br. (poniedziałek) od 12:00 do 22:00.

W obszarze objętym ostrzeżeniem 2. stopnia, wyraźnie podwyższona zawartość wody w atmosferze oraz słaby przepływ powietrza mogą spowodować niemal stacjonarne burze, co z kolei niesie ryzyko kumulacji opadów. Lokalnie burzom mogą towarzyszyć opady gradu o średnicy do 2-3 cm.

Ze względu na dynamiczne warunki atmosferyczne, prognoza dzisiejszych burz może ulec zmianie, w tym zakresie obszaru występowania burz z pierwszym i drugim stopniem ostrzeżenia. Mieszkańcom zaleca się śledzenie aktualnych komunikatów IMGW i zachowanie ostrożności.

Dodaj komentarz