Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 17 grudnia 2013 r., ta coroczna inicjatywa ma na celu zapobieganie rozprzestrzenianiu się wścieklizny wśród populacji dzikich zwierząt oraz minimalizowanie zagrożenia dla ludzi i innych zwierząt. Szczepienie lisów obejmie całe województwo małopolskie i potrwa do 26 kwietnia br. Działania te są kontynuacją czynności podejmowanych w poprzednich latach.
Akcja zostanie przeprowadzona przy użyciu samolotów oraz ręcznego rozrzucania szczepionki, aby zapewnić jak najszerszy zasięg działania. Szczepionka występuje w stałej konsystencji w postaci krążka lub kostki o kolorze brązowo-zielonym do brązowego. Ma ona intensywny zapach rybny. Wewnątrz zawiera blister aluminiowo-plastykowy wypełniony zawiesiną koloru pomarańczowego do czerwono-fioletowego.
Jakie zalecenia rekomenduje Małopolski Wojewódzki Lekarz Weterynarii?
1) W przypadku trafienia na szczepionkę nie należy jej podnosić, dotykać czy rozłamywać.
2) W sytuacji kontaktu szczepionki ze skórą, otwartymi ranami, oczami lub błonami śluzowymi należy natychmiast dokładnie umyć te miejsca wodą i mydłem, a następnie niezwłocznie zgłosić się do lekarza medycyny lub najbliższej Powiatowej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej.
3) Jakikolwiek kontakt zwierząt domowych/zwierząt gospodarskich ze szczepionką powinien zostać zgłoszony do lekarza weterynarii lub najbliższego Powiatowego Inspektoratu Weterynarii.
4) Podczas trwania akcji szczepienia lisów oraz przez 14 dni po jej zakończeniu nie wolno wypuszczać bez opieki psów i kotów, a w czasie spacerów psy prowadzić na smyczy i w kagańcu.
W celu uzyskania szczegółowych informacji związanych z akcją, mieszkańcy powiatu wielickiego mogą kontaktować się z lokalnymi Wojewódzkimi i Powiatowymi Inspektoratami Weterynarii.
Ponadto, Komunikat Małopolskiego Wojewódzkiego Lekarza Weterynarii jest dostępny na stronie internetowej Wojewódzkiego Inspektoratu Weterynarii: www.wiw.krakow.pl.
Dodaj komentarz