Gazeta Wielicka - Najnowsze wiadomości z Wieliczki, Niepołomic, Gdowa, Kłaja i Biskupic

Walka z komarami na terenie gminy Niepołomice

Jak co roku rozpoczęła się akcja odkomarzania całej gminy Niepołomice. Na 2024 zaplanowano, że próba pozbycia się jak największej ilości komarów zostanie zrealizowana, aż trzykrotnie. Gdzie rozpylane są specjalne preparaty? 

Ugryzienie przez komara to dla wielu koszmar dzieciństwa. Owady te są aktywne głównie późną wiosną i latem. Atakują najczęściej o zmierzchu i wczesnym porankiem, ale wielu z nas z pewnością doznało swędzącego problemu na skórze również w ciągu dnia. Lubią one szczególnie miejsca zacienione i o dużej wilgotności. Przyciągamy je do siebie ze względu na wydychany przez nas dwutlenek węgla oraz temperaturę ciała. Nie jest im obojętny także zapach ludzkiego potu i różne wydzieliny pojawiające się na skórze.

Komary w ciągu dnia, gdy słońce jest wyjątkowo odczuwalne ukrywają się w wysokich trawach, drzewach i krzewach. Są aktywne zwłaszcza w pobliżu terenów podmokłych, stawów, rzek, bagien oraz po deszczu, czyli w momencie, gdy wzrasta wilgotność powietrza i gleby.

Opryski zwalczające uciążliwe owady będą rozprowadzane na terenie gminy Niepołomice przez najbliższe dni. Miasto podkreśla, że środki stosowane w tej akcji są całkowicie bezpieczne dla środowiska. Firma specjalizująca się w tego rodzaju zadaniach rozpyla środki w miejscach wylęgu owadów m.in. w rowach melioracyjnych, rozlewiskach i ciekach wodnych o łącznej długości 46 km.

Dodaj komentarz