Gazeta Wielicka - Najnowsze wiadomości z Wieliczki, Niepołomic, Gdowa, Kłaja i Biskupic

Noc Muzeów w Wieliczce. Niespodzianka dla miłośników historii i kultury

W ramach corocznego wydarzenia Noc Muzeów, po raz pierwszy w historii, otwarte zostaną drzwi Zamku Północnego w Wieliczce, prezentującego polichromie datowane na pierwszą połowę XVI wieku. To niezwykła okazja, by przyjrzeć się temu unikatowemu zabytkowi z bliska. 

17 maja br. w ramach Nocy Muzeów na Zamku Północnym przygotowano także dwie fascynujące wystawy czasowe. Pierwsza z nich, „Tajemnice kościoła św. Klemensa w Wieliczce”, przeniesie uczestników w świat cennego skarbca wielickiej parafii. Druga z wystaw, „Świat górników. Praca górników na dawnych fotografiach”, zaprezentuje historię górnictwa w 30 kopalniach z Europy, Ameryki Północnej i Australii. Wydarzenie zostało zorganizowane we współpracy z muzeami krakowskimi.

Zamek Północny, zwany dawniej Domem Żupnym, powstał w XV wieku. Pełnił on funkcję pomieszczeń gospodarczych, magazynów soli oraz łojowni, gdzie górnicy zasilali swoje lampki. Na piętrze znajdowały się mieszkania dla administracji kopalni oraz niewielka kaplica zamkowa św. Stanisława, zniszczona podczas potopu szwedzkiego. W piwnicach mieściło się także więzienie Groch. W okresie od 1945 do 1985 roku budynek pełnił funkcję Ośrodka Zdrowia. Dopiero w 1992 roku został on siedzibą Muzeum Żup Krakowskich w Wieliczce. Od kwietnia 2024 roku, budynek północny Zamku Żupnego pełni funkcje ekspozycyjne.

W programie znajduje się także wiele innych atrakcji. Miłośnicy sztuki będą mogli podziwiać solniczki oraz odwiedzić wystawę czasową „Powroźnictwo w grafice z kolekcji prywatnej”. Ponadto, przewidziano spotkanie z powroźnikiem, warsztaty edukacyjne, rodzinne gry terenowe oraz interaktywny spektakl „Zaczarowany młynek”. Nie zabraknie także pokazów artystycznego rysowania solą oraz magicznych pokazów.

Zwiedzanie Zamku Północnego będzie możliwe z przewodnikiem o godzinach:

  • 19:30,
  • 20:00,
  • 20:30,
  • 21:00,
  • 21:30 i
  • 22:00.

Odwiedzający będą mogli również zagłębić się w tajniki polichromii oraz prowadzonych nad nią badań podczas specjalnego zwiedzania z konserwatorem dzieł sztuki Muzeum o godzinie 20:00.

Czym są polichromie?

Podczas prac remontowych na Zamku, spod grubych warstw tynków, ujawniły się malowidła ścienne zwane polichromiami. To niezwykłe odkrycie ma szczególne znaczenie, ponieważ podkreśla rangę Zamku Żupnego oraz jego istotną rolę jako siedziby królewskiego przedsiębiorstwa solnego Żupy Krakowskie. Malowidła, nakładające się wielowarstwowo, datowane są od połowy XVI do XIX wieku.

Zapraszamy wszystkich miłośników historii i kultury do udziału w wyjątkowej Nocy Muzeów w Zamku Żupnym w Wieliczce. To niepowtarzalna okazja na odkrycie tajemnic przeszłości i bogactwa kulturowego naszego regionu.

Źródło: https://muzeum.wieliczka.pl/

Dodaj komentarz