Gazeta Wielicka - Najnowsze wiadomości z Wieliczki, Niepołomic, Gdowa, Kłaja i Biskupic

Sprytne sposoby na zachowanie porządku w pokoju dziecięcym

Pokój dziecięcy to wyjątkowe pomieszczenie. Nasza pociecha w nim śpi, bawi się, uczy oraz odpoczywa. Przy wielu aktywnościach trudno o porządek. Jeśli pokój zajmuje rodzeństwo, sprawa komplikuje się jeszcze bardziej. Jak zadbać o to, aby maluchy nie ugrzęzły w chaosie i bałaganie?

Dobrze zaplanowana przestrzeń

 

Podstawą każdego ładu jest trzymanie się pewnych zasad. Aranżując wnętrze, warto zaplanować, co znajdzie się w poszczególnych częściach pokoju. Przy dwójce dzieci warto zainwestować w łóżko piętrowe drewniane. Taki mebel, dostępny np.w sklepie Lano Meble, ma także wersję trzyosobową. Kumuluje przestrzeń, przeznaczoną na wypoczynek i sen bez konieczności zajmowania większej części podłogi. Zaplanowana przestrzeń to także jasny komunikat, gdzie są trzymane konkretne rzeczy. Ubrania powinny być w szafie, przybory do pisania na biurku a pościel w specjalnych szufladach, umieszczonych pod łóżkiem.

 

Częsta selekcja ubrań i zabawek

 

Przyczyną bałaganu najczęściej są niepotrzebne rzeczy w pokoju dziecka. Warto postarać się, aby przestrzeń wypełniały jedynie te rzeczy, które są potrzebne. Pozbywamy się na bieżąco zbyt małych ubrań, zepsutych zabawek, odzieży sezonowej. Ważne, aby chaos nie dotyczył miejsca do spania. Łóżko piętrowe drewniane nie może być pełne klocków, zabawek czy kolorowanek. Przed snem będzie wymagało sprzątania, co nie jest mile widziane ani przez rodzica, ani małego użytkownika łóżka. Jeśli chcemy zaangażować malucha lub rodzeństwo w porządki, wszystkie półki i regały powinny być na wysokości dzieci. Wówczas mamy pewność, że kilkulatki dosięgną do miejsca, które w danym momencie będzie im potrzebne.

 

Pudła i kosze do pokoju dziecka

 

Dużym sprzymierzeńcem porządku są różnego typu pojemniki i pudełka. Warto określić, w którym przechowujemy pluszaki, samochodziki lub lalki. Dla lepszej orientacji dziecka można je okleić obrazkiem, po którym łatwo zorientować się, jak zawartość kryje poszczególny element. Również łóżko piętrowe drewniane może stanowić miejsce na wiele przedmiotów. Dolne szuflady warto wypełnić pościelą lub sezonowymi ubraniami. Modele z zabudowanymi półkami lub regałami dodatkowo porządkują przedmioty, które dziecko chce mieć przy sobie podczas snu.

Pokój dziecięcy to miejsce, gdzie kilkulatek powinien się relaksować. Warto go jednak mobilizować do tego, aby dbał o przestrzeń dookoła siebie. To cenna nauka, która przydaje się przez całe życie.

Dodaj komentarz