Gazeta Wielicka - Najnowsze wiadomości z Wieliczki, Niepołomic, Gdowa, Kłaja i Biskupic

15 maja zmarła Maria Stangret-Kantor

Z żalem zawiadamiamy, że w dniu 15 maja 2020 roku, zmarła w wieku 90 lat, Maria Stangret-Kantor. Wybitna artystka, malarka, aktorka, żona Tadeusza Kantora. Odznaczona złotym medalem Gloria Artis.

Maria Stangret urodziła się 29 lipca 1929 r. w Strzelcach Wielkich. W swojej twórczości wykorzystywała różne media, skupiła się jednak na twórczości malarskiej i jej interpretacjach w kontekście przestrzeni i użycia przedmiotu.

Studiowała malarstwo na krakowskiej ASP. Była członkinią Grupy Krakowskiej II. Współpracę z Teatrem Cricot 2 rozpoczęła w 1957 roku rolą w spektaklu Cyrk. Odtąd brała udział niemal we wszystkich przedstawieniach Cricotu. W 1961 roku została żoną Tadeusza Kantora. Podobnie jak on, związana była z Galerią Krzysztofory w Krakowie i Galerią Foksal w Warszawie, uczestniczyła również w wielu jego happeningach (m.in. Cricotage, 1965, Panoramiczny happening morski, 1967, List, 1967).

Pierwszy publiczny pokaz obrazów Marii Stangret-Kantor odbył się w 1963 roku w Galerii Brinken w Sztokholmie. Prace artystki prezentowane były często w Polsce i za granicą – na ponad czterdziestu wystawach indywidualnych (m.in. w Muzeum Narodowym w Krakowie, Galerii Zachęta w Warszawie, Galerii Starmach, Galerii Stefan Szydłowski) i kilkudziesięciu zbiorowych (m.in. “Presences Polonaises”, Musee National d’Art, Moderne, Centre Georges Pompidou, Paryż, 1983; „Dialog”, Moderna Museet, Sztokholm, 1985).

W roku 2009 Maria Stangret-Kantor została odznaczona złotym medalem Gloria Artis.

Wśród jej prac należy wyróżnić m.in. cykl Pejzaże kontynentalne, cykl Hommages (m.in. Hommage a Jesienin, Hommage À Anna Frank, oraz akcje takie jak “Malowanie progów” w galerii Foksal, w ramach Asamblażu zimowego.

Występowała również w sztukach jej męża, Tadeusza Kantora, m.in. Umarłej Klasie, Wielopole Wielopole, Niech Szczezną artyści.

Od lat osiemdziesiątych dużo czasu spędzała w domu, który wraz z Tadeuszem Kantorem wybudowała w Hucisku, niedaleko Gdowa.

W roku 2002 Galeria 86 opublikowała teksty literackie artystki w tomie Pamiętnik dziadka, a w 2016 roku Fundacja im. Tadeusza Kantora oraz Cricoteka wydały jej wspomnienia pod tytułem “Malując progi”.

Zmarła 15 maja 2020 roku, w Warszawie.

Więcej informacji: http://kantorfoundation.pl/maria-stangret-2/

Dodaj komentarz