Gazeta Wielicka - Najnowsze wiadomości z Wieliczki, Niepołomic, Gdowa, Kłaja i Biskupic

Do tragedii brakowało niewiele. Pocisk artyleryjski w zwożonym gruzie

Wieliccy policjanci zostali wezwani do działania po zgłoszeniu znalezienia niewybuchu w nawiezionym gruzie na terenie miasta. Okazało się, że przedmiotem był niebezpieczny pocisk artyleryjski z czasów II Wojny Światowej.

Mundurowi natychmiast zabezpieczyli teren i prowadzili działania aż do przybycia saperów.

Wydarzenie miało miejsce 7 kwietnia br., około godziny 16, kiedy to policja otrzymała informację o podejrzanym przedmiocie na jednej z posesji w Wieliczce. Na miejsce skierowano patrol policji oraz grupę rozpoznania minersko-pirotechnicznego. Po przybyciu na miejsce okazało się, że znaleziony przedmiot to pocisk artyleryjski o długości około 40 cm i średnicy około 10 cm, stanowiący poważne zagrożenie dla otoczenia.

Policjanci podkreślają konieczność natychmiastowego powiadamiania służb w przypadku znalezienia niewybuchu. Manipulowanie przy takim przedmiocie może prowadzić do jego detonacji, co z kolei grozi poważnymi obrażeniami ciała lub nawet śmiercią osób znajdujących się w pobliżu.

Zgodnie z przepisami prawa, posiadanie broni palnej lub amunicji bez wymaganego zezwolenia jest surowo karane, grozi nawet do 8 lat pozbawienia wolności zgodnie z artykułem 263 § 2 kodeksu karnego. Dlatego też, w przypadku podejrzeń lub znalezienia podejrzanego przedmiotu, należy niezwłocznie skontaktować się z odpowiednimi służbami, aby uniknąć potencjalnych niebezpieczeństw dla siebie i innych osób. Odpowiedzialne postępowanie w tego typu sytuacjach może uratować życie i zdrowie.

Fot. Komenda Powiatowa Policji w Wieliczce.

Dodaj komentarz