Gazeta Wielicka - Najnowsze wiadomości z Wieliczki, Niepołomic, Gdowa, Kłaja i Biskupic

Adwentowe wianki

Wianki jako forma artystyczna pojawiająca się zazwyczaj w okresie Świąt Bożego Narodzenia, a to za sprawą wianków adwentowych, które w religii chrześcijańskiej symbolizują okres oczekiwania na przyjście Jezusa.

Według tej tradycji wianki z dawien dawna wykonywane były z gałązek drzew iglastych, ozdabianych czerwoną wstążką z czteroma świecami, które były rozpalane w każdą kolejną niedzielę adwentu.

Współczesność i kreatywność artystyczna znacznie zmieniły pojęcie wianka adwentowego. Obecnie niekoniecznie jest on wykonany z żywych gałązek choiny i posiada cztery świece, ale w swojej formie nawiązuje do tradycji.

Wianki, które wykonywały uczestniczki warsztatów rękodzieła artystycznego w Domu Kultury w Staniątkach na pewno daleko odbiegły od tej tradycyjnej formy. Wykonywane były na styropianowej podstawie zdobionej małymi listkami wyciętymi z krepiny, czyli nieco grubszej bibuły i mocowanych przy użyciu szpilek. Wbrew pozorom osiągnięcie ciekawego efektu wymagało precyzji, czasu, cierpliwości i wyczucia artystycznego.

Powstałe podczas warsztatów wianki na pewno będą stanowiły ciekawą ozdobę mieszkań. Już dziś zapraszamy chętnych na kolejne spotkanie zaplanowane na 26 listopada, którego tematem również będą ozdoby świąteczne.

Krystyna Krupa Samek
instruktor Domu Kultury w Staniątkach

Dodaj komentarz