Gazeta Wielicka- wiadomości z powiatu wielickiego

Northwest Passage – najtrudniejszy szlak żeglarski

 

14 marca 2017 roku w ramach pokazów ?Podróże małe i duże? w Małopolskim Centrum Dźwięku i Słowa zapraszamy na pokaz o tematyce żeglarskiej. Będzie to relacja Dominika Baca, podróżnika w stopniu kapitana jachtowego, z pokonania Northwest Passage, uważanego wśród żeglarzy za najtrudniejsze wyzwanie na morzu.

Grupa młodych ludzi, na 14-metrowym jachcie, w ciągu czternastu miesięcy chce opłynąć Amerykę Północną zdobywając najtrudniejszy na świecie, arktyczny żeglarski szlak, w stulecie pokonania go przez Roalda Amundsena. Otoczeni dziką przyrodą, z dala od cywilizacji, borykają się z problemami życia w małej jachtowej społeczności, lecz połączeni pamięcią o dokonaniach sprzed stu lat na przekór trudnościom starają się powtórzyć wyczyn sławnego Norwega i uwiecznić na taśmie filmowej historię swojej wyprawy. Wpłynięciem na wody Pacyfiku przez Cieśninę Beringa, załoga jachtu s/y ?Stary? zamknęła symboliczną bramę Przejścia Północno-Zachodniego, stając się – ze średnią wieku 25 lat – najmłodszą załogą w historii jego podbojów.

Wyprawa QNT Northwest Passage została uhonorowana licznymi nagrodami:

– I nagroda Rejs Roku 2006,

– Kolos w kategorii żeglarstwo 2007,

– National Geographic Traveller Wyprawa roku 2006,

– Wyróżnienie Rejs Roku 2007,

– Nagroda im. Andrzeja Zawady.

W czasie pokazu poznamy historię podbojów Przejścia Północno-Zachodniego, poznamy niezwykłą faunę Arktyki – niedźwiedzie polarne, foki czy woły piżmowe. Będziemy wspinać się na góry lodowe i pod nimi nurkować. Dowiemy się jak wygląda życie Eskimosów na Grenlandii i na Alasce. Czy do dzisiaj używa się psich zaprzęgów i czy wciąż istnieją prawdziwi wielorybnicy.

O rejsie opowie Dominik Bac ? podróżnik, żeglarz i fotograf. Kapitan Jachtowy. Absolwent Turystyki na krakowskiej AWF. Od lat regularnie podróżuje lądem i pod żaglami, czego efektem są zdjęcia z 6 kontynentów. Jest laureatem nagród: Kolos 2003, Kolos 2007, I nagroda Rejs Roku 2003, I Nagroda Rejs Roku 2007, Nagroda im. Andrzeja Zawady oraz National Geographic Traveller. W czasie dwóch kilkunastomiesięcznych wypraw opłynął pod żaglami obie Ameryki, pokonując Przylądek Horn i Przejście Północno-Zachodnie. Podróżował śladami rajdu Dakar w Afryce i lądem do Indii. Do Kolumbii po raz pierwszy trafił za głosem serca i dotarł tam tylnymi drzwiami, płynąc Amazonką. Od kilku lat wraca w Sierra Nevada de Santa Marta, odkrywając nowe przyjaźnie. Na co dzień organizuje rejsy żeglarskie w różnych zakątkach świata oraz wyprawy do Ameryki Południowej – Kolumbii, Ekwadoru, Peru i Panamy. Strona: www.takajestkolumbia.com.

Spotkanie odbędzie się 14 marca 2017 r. (wtorek) o godz. 19.00 w kinie Małopolskiego Centrum Dźwięku i Słowa (ul. Zamkowa 4, wejście B, Niepołomice).

Wstęp wolny!

W trakcie pokazu konkurs z nagrodami.

Więcej informacji: www.mcdis.pl,

Bac_plakat

MCDiS

Małopolskie Centrum Dźwięku i Słowa w Niepołomicach jest kompleksowym obiektem kulturalnym, edukacyjnym, rozrywkowym oraz szkoleniowym. Projekt MCDiS został powołany do życia na wniosek miasta i gminy Niepołomice, a samo centrum w szybkim czasie stało się jednym z najciekawszych miejsc turystycznych okolic Krakowa i całego województwa małopolskiego.

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Bądź na bieżąco!

Obserwuj nas w mediach społecznościowych i bądź na bieżąco!