Gazeta Wielicka- wiadomości z powiatu wielickiego

Jak pozbawić rodzica praw rodzicielskich lub całkowicie go ich pozbawić?

Przy urodzeniu dziecka zarówno matce, jak i biologicznemu ojcu przysługuje władza rodzicielska, która obejmuje ogół praw i obowiązków wobec dzieci. Trwa ona do uzyskania pełnoletniości dziecka lub do momentu, kiedy rodzic lub rodzice nie zostaną pozbawieni takiej władzy.

Prawa i obowiązki rodziców wobec dziecka

Władza rodzicielska to nie tylko przywilej, ale i obowiązek sprawowania opieki na dzieckiem. Rodzic może zarządzać majątkiem dziecka i reprezentować go albo podejmować ważne decyzje w jego sprawach. Rodzice są zobowiązani troszczyć się o fizyczny i duchowy rozwój dziecka oraz przygotowywać dziecko do dorosłego życia oraz podjęcia w przyszłości pracy zgodnej z jego uzdolnieniami.

Jednocześnie przedstawicielami ustawowymi dziecka, które pozostaje pod władzą rodzicielską, są jego rodzice. Powinni dojść do porozumienia w kwestiach istotnych dotyczących dziecka, a jeśli tak nie jest, niezbędne staje się rozstrzygnięcie sądu opiekuńczego.

Pozbawienie lub ograniczenie władzy rodzicielskiej

Jeśli władza rodzicielska przysługuje obojgu rodziców, ale nie żyją oni wspólnie lub są po rozwodzie, sąd może określić sposób wykonywania owej władzy, kierując się przy tym dobrem dziecka. Może ograniczyć władzę rodzicielską drugiego rodzica i powierzyć jej wykonywanie drugiemu.

Prawnik od spraw prawa rodzinnego może pomóc np. matce dziecka w pozbawieniu praw rodzicielskich ojca. Podstawą do orzeczenia takiego stanu przez sąd będzie istniejące zagrożenie interesów osobistych i majątkowych dziecka.

Można również wnioskować do sądu o ograniczenie władzy rodzicielskiej (dowiedz się więcej). Takie pismo kieruje się do wydziału rodzinnego sądu rejonowego w miejscu zamieszkania dziecka. Wniosek składa jedno z rodziców dziecka lub każda osoba, jeśli tylko ma wiedzę o zdarzeniach, które uzasadniają potrzebę zbadania przez sąd, czy dziecko nie jest krzywdzone i czy rodzice bądź tylko jeden z rodziców mogą kontynuować wykonywanie władzy rodzicielskiej.

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Bądź na bieżąco!

Obserwuj nas w mediach społecznościowych i bądź na bieżąco!