Gazeta Wielicka - Najnowsze wiadomości z Wieliczki, Niepołomic, Gdowa, Kłaja i Biskupic

Zadbaj o samochód na wiosnę

Przygotowując się do sezonu wiosenno-letniego, zazwyczaj porządkujemy domy i mieszkania, ogrody i działki. Po zimie warto również zadbać o samochód. Przyda się nie tylko dokładne mycie, ale także szczegółowy przegląd. Czynności te wpłyną przede wszystkim na komfort i bezpieczeństwo jazdy. Na co zwrócić szczególną uwagę?

Po pierwsze mycie

Po zimie warto również wykonać zabiegi kosmetyczne, zaczynając od dokładnego umycia karoserii i podwozia, podczas którego zostaną usunięte resztki soli i innych zanieczyszczeń. Podczas tej czynności można zaobserwować, czy lakier jest wciąż w dobrym stanie, a w razie potrzeby znaleźć miejsca, które wymagają konserwacji zanim pojawi się tam rdza. Warto wyczyścić felgi i zainwestować w mycie podwozia w celu usunięcia zanieczyszczeń i wykrycia potencjalnych usterek. Także wnętrzu samochodu warto poświęcić nieco uwagi. Zbliżające się lato to czas częstszych wyjazdów za miasto, a także dłuższych wypraw wakacyjnych. Posprzątana kabina auta sprawi, że każdy jazda będzie znacznie przyjemniejsza.

Po drugie przegląd

Dobrze, aby po zimie wykonać przegląd samochodu w profesjonalnym serwie bądź na autoryzowanej stacji obsługi. Sól, którą posypywane są śliskie drogi, może przyczyniać się do usterek w podzespołach zawieszenia. Także nierówne drogi, dziury, zalegający śnieg i błoto pośniegowe mogą wypływać na szybszą eksploatacje niektórych elementów. Skontrolujmy zatem stan zawieszenia i podwozia. Jeden uszkodzony element może prowadzić do kolejnych usterek, które znacznie obniżają bezpieczeństwo podczas jazdy i narażą nas na większe wydatki. Kolejny element to sprawdzenie wszystkich płynów eksploatacyjnych w tym hamulcowego, który przy częstej i dynamicznej jeździe powinien być wymieniany, co 2 lata.

Po trzecie opony

Gdy nadchodzi wiosna, powinniśmy zadbać o zmianę opon z zimowych na letnie. Ogumienie powinno się wymieniać, kiedy średnie temperatury dobowe osiągają co najmniej 7oC. Zimowe opony szybciej się zużywają w wysokich temperaturach, co odbije się na naszym budżecie. Tracą też swoje właściwości jezdne co wpłynie na pogorszenie bezpieczeństwa, wydłużając naszą drogę hamowania. Przed wymianą warto sprawdzić, czy posiadane opony letnie wciąż nadają się do użytku ? nie są już zbyt wyeksploatowane (bieżnik poniżej 1,6 mm). Należy także zweryfikować ich wiek. Guma z czasem się starzeje i traci swoje właściwości, dlatego najlepiej, gdy opony nie są starsze niż 5-6 lat (w zależności od producenta). Jeżeli obecny komplet jest już zużyty, czeka nas kupno nowego. Wiosenna wymiana opon dla wielu kierowców kojarzy się z długim oczekiwaniem w kolejkach. Dlatego też, wiele sklepów oferuje możliwość znalezienia najbliższego warsztatu i kupna nowych opon wraz z montażem w umówionym terminie za pośrednictwem strony internetowej.

Sprawdzenie samochodu po zimie bardzo często pozwala uniknąć stresujących sytuacji. Co więcej, znacząco wpływa na bezpieczeństwo, a także komfort jazdy. Wiele czynności, zwłaszcza tych kosmetycznych, można wykonać samemu, co pozwoli obniżyć koszty. Jednakże newralgiczne elementy, takie, jak hamulce i zawieszenie powinny być sprawdzone przez profesjonalistów.

Gazeta Wielicka

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.