Gazeta Wielicka- wiadomości z powiatu wielickiego

Czeczenia, zakryte piękno

23 lutego 2016 roku zapraszamy do kina Małopolskiego Centrum Dźwięku i Słowa w Niepołomicach na opowieści z rzadko odwiedzanego rejonu – Czeczenii.

Czeczeni klękają tylko przed ojczystą ziemią, swoją matką oraz matką, która zrodziła bohatera. Mówią o sobie Nuachczi, co znaczy potomstwo Noego. Ich kultura sięga korzeniami czasów pierwszych cywilizacji na Bliskim Wschodzie. Dziś dla świata zachodniego Czeczeńcy to fanatyczni bojownicy muzułmańscy i międzynarodowi terroryści. W powszechnej opinii odpowiedzialni za atak na moskiewski teatr na Dubrowce, atak terrorystyczny na szkołę w Biesłanie czy też krwawe walki w Abchazji, Osetii Południowej oraz obecnie w Syrii. To lud, który przeżył wieloletnie wojny z caratem, stalinowskie wysiedlenie do Kazachstanu i na Syberię, a także dwie wojny z Rosją. Zawsze dumni, zawsze waleczni, ceniący wolność jak wilki.

Zapraszamy na opowieść o ludziach spotkanych w górach Czeczenii, o dzikości natury, o Kistach i uchodźcach w Wąwozie Pankisi (?Wąwozie Ludojadów?), o historii i kamiennych wieżach – o ?zakrytym? pięknie Kaukazu, które prelegenci mieli okazję poznać w ciągu trzech spotkań w latach 2013-2015: pieszo i autostopem.

czeczenia_Tulej

Autorzy pokazu to:

Beata Rudnik-Tulej, Konrad Tulej, Mikołaj Tulej, czyli rodzinka ?z dzieckiem w plecaku?. Pasjonaci rodzinnego, niekomercyjnego podróżowania w poziomie i w pionie, amatorzy górskich klimatów, backpackerzy i autostopowicze. W ostatnich latach eksplorują kulturowo i górsko Kaukaz, gdzie czują się jak u siebie w domu. Prowadzą stronę www.zdzieckiemwplecaku.pl.

Spotkanie odbędzie się 23 lutego 2016 roku (wtorek) o godz. 19.00 w kinie Małopolskiego Centrum Dźwięku i Słowa (ul. Zamkowa 4, wejście B, Niepołomice).

Wstęp wolny! W trakcie pokazu konkurs z nagrodami. Więcej informacji: www.mcdis.pl

MCDiS

Małopolskie Centrum Dźwięku i Słowa w Niepołomicach jest kompleksowym obiektem kulturalnym, edukacyjnym, rozrywkowym oraz szkoleniowym. Projekt MCDiS został powołany do życia na wniosek miasta i gminy Niepołomice, a samo centrum w szybkim czasie stało się jednym z najciekawszych miejsc turystycznych okolic Krakowa i całego województwa małopolskiego.

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Bądź na bieżąco!

Obserwuj nas w mediach społecznościowych i bądź na bieżąco!